Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2013-01-05, sobota
Tagi:  szrot, film, hejt
___________________________________
W nawiązaniu do notki i dyskusji w komentarzach o zabudowie wnęk kół, no i pewnego filmu, drążyłem troszkę temat, ale tym razem nie - masowo produkowanych fajnych wózków, zaoranych przez pazerność General Motors, ale konceptów, czyli concept carów, od tegoż samego GM, które są ciekawe w temacie. Przelecę kilka pobieżnie:


GM HX3

Praktyczny mały van, super opływowy, hybrydowy napęd pośredni (3 cylindrowy benzynowy agregat, doładowujący baterię; silniki elektryczne napędzające przód). W środku sporo miejsca dla 5 osób i bagażu. No i zakryte koła.


GM Ultralite

Nieduży, ale zgrabny samochodzik nieskoemisyjny. 650kg wagi (włókno węglowe), silnik benzynowy dwusuwowy 1.5l, 111KM, Vmax nieco ponad 200km/h, poniżej 8 do setki. I 2.4l/100km przy równej jeździe 80/h, 2.7l/100 wg. klasyfikacji EPA. Drzwi pojedyncze, otwierane do góry, no i zakryte koła.


GM Lean Machine

Coś dla bardzo oszczędnych i fanów motocykli - pojazd dla jednej osoby, przechylający się na zakrętach (coś jak małoseryjny holenderski Curver), 38KM przy wadze 160kg dawało fajne osiągi i ekonomię na poziomie poniżej 2l/100km. No i kryte kółeczka.


GM Solitaire

Drugi koniec skali - limuzyna koncepcyjna. Ekonomia, ekhm, nie była tu podstawą - silnik proj. Lotusa, V12, 430KM. Szklany "dach", czyli ciągła przednia szyba z dachem, do linii tylnego słupka. W środku futurystyczny komfort. Cwanie otwierane drzwi (swing doors), na spec-zawiasie, odskakiwały w bok, przód i uchylały się na raz. No i osłonięte koła, ciekawostka, że również przednie - przy manewrowaniu "parkingowym" osłony przednich odskakiwały, przy szybkiej jeździe wyrównywało je z karoserią.


Ciekawe i fajne, prawda? Oczywiście, chociaż to wszystko pojazdy działające i na granicy prototypów i przedprodukcji (nie jakieś tam wystawowe skorupy), to "tylko" koncepty. Ale gdzie ta tytułowa porażka?

WSZYSTKIE TE WOZY SĄ SPRZED MINIMUM 20 LAT


Przez takie drobiazgi czasem wpadam w przygnębienie i uważam, że nasz świat i cywilizacja jest niewarta istnienia, niech przyjdzie super-ebola czy super-grypa, i zniknie ten debilny eksperyment z małpami, co im nieco urosły mózgi, ale o ileż za mało...

Garść szczegółów dla ciekawych, w kolejności jw.:
General Motors HX3
General Motors Ultralite
General Motors Lean Machine
Cadillac Solitaire

A jeśli ktoś chce obejrzeć je wszystkie na raz, wystarczy zapuścić komedię-sensację-SF "Demolition Man" (Stallone, Snipes) - grają tam futurystyczne wozy (razem 16 różnych konceptów, wiele pominąłem, plus trochę wozów produkcyjnych GM, które były i są wystarczająco SF). Między innymi dlatego lubię ten film.laisar
Sun, 6 Jan 2013 01:04:48
@boni
"WSZYSTKIE TE WOZY SĄ SPRZED MINIMUM 20 LAT"

Tzn. sugerujesz, że od 20 lat nie zrobili żadnych fajnych konceptów, czy że tylko bez spódniczek?

Boni avatar Boni
Sun, 6 Jan 2013 01:44:37
@laisar
"Tzn. sugerujesz, że od 20 lat nie zrobili żadnych fajnych konceptów, czy że tylko bez spódniczek?"

Sugeruję, "że nasz świat i cywilizacja jest niewarta istnienia", jeśli największy koncern automoto na świecie nie potrafi przez 10 czy 20 lat przekuć takich prototypów w masówkę, i bankrutuje w 2009.

laisar
Sun, 6 Jan 2013 02:12:16
@boni
"nasz świat i cywilizacja jest niewarta istnienia"
No, z wielu powodów, zapewne, ale
żeby akurat dlatego, że przerośnięty dinozaur czegoś nie chciał czy nie potrafił i dlatego słusznie umarł? Bez przesady... To już gorsza jest chyba jego reanimacja - marnie byśmy wyglądali, jakby to samo spotkało prawdziwe jaszczury <;

(Inna rzecz, że może ktoś znajduje jednak jakieś fajne i zrealizowane koncepty przez te 20 lat?).

Boni avatar Boni
Sun, 6 Jan 2013 12:39:11
@laisar

""nasz świat i cywilizacja jest niewarta istnienia""
"No, z wielu powodów, zapewne, ale
żeby akurat dlatego, że przerośnięty dinozaur czegoś nie chciał czy nie potrafił i dlatego słusznie umarł?"

Przecież odwrotnie - dlatego nawet największy i z najlepszymi konceptami automaker bankrutuje, że świat (cywilizacja, ustrój, itd) są pojebane. IMHO przecież GM jest w 87,4% objawem, a nie przyczyną.

"(Inna rzecz, że może ktoś znajduje jednak jakieś fajne i zrealizowane koncepty przez te 20 lat?)."

Znajdź jakiś (a to jest lista topowych wg. samych zainteresowanych, czyli GM). Bo ja widzę jedynie Chevrolet Volt (2010) na technologii pochodnej z EV1 (1996), który jest na technologii pochodnej z Impact'a i HX3 (1990).

BTW o ogniwach paliwowych i napędzie wodorowym pogadamy za 10 lat - funkcjonalne koncepty akurat mają już dyszkę, i szefowie GM przebąkują, że będą rozczarowani, jeśli technologia na serio nie wejdzie do 2020. (voicemode=Shrek) "No to se jeszcze trochę poczeka..."

laisar
Sun, 6 Jan 2013 14:10:50
@boni
"nawet największy i z najlepszymi konceptami automaker"

Kiedy to, że największy, wcale właśnie nie znaczy, że koncepty miał najlepsze...

Ba, można pewnie nawet zaryzykować tezę, że ci co często i odważnie ryzykują właśnie nie mają szansy przerosnąć wszystkich - ale to już chyba najbardziej wina entropii, a nie cywilizacji homo quasi sapiens (;

Że zbankrutował? I tak długo się trzymał - jak Imperium Rzymskie nie przymierzając.


"GM jest w 87,4% objawem"

Eee? Jak się jest największym kawałkiem (moto)świata, to co bardziej kształtuje ten świat - jego największa część, czy mniejsza reszta?

laisar
Sun, 6 Jan 2013 14:27:16
(Poprzedni komć uciekł niedokończony, sory).

"Znajdź jakiś"

Poszukam, bo z powodów jak wyżej akurat Top10 samych zainteresowanych nie jest MSZ miarodajny.

Boni avatar Boni
Sun, 6 Jan 2013 14:45:57
@laisar

""nawet największy i z najlepszymi konceptami automaker""
"Kiedy to, że największy, wcale właśnie nie znaczy, że koncepty miał najlepsze..."

Możliwe, ale opowiedz mi o lepszych, tylko, żeby było ich nieco więcej niż 1/producenta i nie były wyłącznie skorupą, ale dało się z nimi film zrobić, jak "Demolkę".

""GM jest w 87,4% objawem""
"Eee? Jak się jest największym kawałkiem (moto)świata, to co bardziej kształtuje ten świat - jego największa część, czy mniejsza reszta?"

Ale to był tylko największy kawałek automoto; IRL - jak tysiąc wiodących ludzi w zarządzie i R&D GM, które w całości miało 200-300tys ludków, miałby walczyć z trendami np. nietzscheańską wolą mocy i powszechną chciwością, 200mln Amerykanów, o miliardach poza USA nie mówiąc? W jakimś procencie, GM jest winien, ale to tak, jak wszyscy.

laisar
Mon, 7 Jan 2013 01:30:37
@boni
"opowiedz mi o lepszych"

Jak już pisałem - poszukam, bom wcale nie jakiś nadzwyczajny pasjonata akurat motoryzacji...

No i pozostaje DGCC, więc niekoniecznie moja lepszość =/= twoja lepszość.


"nieco więcej niż 1/producenta"

Z marszu to kojarzę http://renaultconcepts.online.fr/concepts/concepts.html zapoznane na okoliczność omawianego już avanajma, ale i tak nie lubisz tamtych okolic <:


"[jak GM] miałby walczyć z trendami np. nietzscheańską wolą mocy i powszechną chciwością, 200mln Amerykanów"

No ale zaraz - jakiś łebski gość pisał gdzieś niedawno o ukatrupionych właśnie z głupoty saturnach, których jednak kupiło trochę nawet tych niczeańskich jankesów.

Czyli dinozaur popełnił harakiri, a nie dostał w łeb meteorem kapitalizmu.

(Który tak w ogóle faktycznie oby sczezł itd w obecnej formie, tu pełna zgoda między nami).

Boni avatar Boni
Mon, 7 Jan 2013 08:46:18
laisar
Mon, 7 Jan 2013 01:30:37
@boni
"opowiedz mi o lepszych"

"Jak już pisałem - poszukam, bom wcale nie jakiś nadzwyczajny pasjonata akurat motoryzacji... No i pozostaje DGCC, więc niekoniecznie moja lepszość =/= twoja lepszość."

Pewnie, i ogólnie nie ma co się przejmować.

"Z marszu to kojarzę http://renaultconcepts.online.fr/concepts/concepts.html zapoznane na okoliczność omawianego już avanajma, ale i tak nie lubisz tamtych okolic <:"

Nie to, że nie lubię, raczej - poza velsatisem/avantime nie kojarzę, żeby coś z tego realnie zaistniało; już pomijając, że vels/ava to sukcesem nie były...
(Tak w ogóle, to wszyscy wielcy automakers mają koncepty, ale miało być - żeby dobre i nieźle wdrożone. Hint - dlaczego rozmawiamy o GM a nie o Fordzie, którego znam równie dobrze i też byłem/jestem fanem)


"No ale zaraz - jakiś łebski gość pisał gdzieś niedawno o ukatrupionych właśnie z głupoty saturnach, których jednak kupiło trochę nawet tych niczeańskich jankesów. Czyli dinozaur popełnił harakiri, a nie dostał w łeb meteorem kapitalizmu."

Ale przecież po obu stronach metaforycznej barykady (a raczej - metaforycznego kontuaru w salonie Chevroleta czy Saturna) stali podobni Amerykanie; za amerykańskimi R&D, sprzedawcami i fabrykami stał amerykański zarząd GM, a za zarządem amerykańscy i zamerykanizowani inwestorzy. Dlatego obarczam winą raczej cywilizację czy kulturę a nie tylko GM, zarząd GM winny tylko w 12% ;)
Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

laisar - Za co mi płacą
Mon, 23 Apr 2018 13:33
@Boni "gówno prawda, że za to się płaciło "zawsze...

Boni - Notka zastępcza
Sun, 22 Apr 2018 22:27
A nie wiem skąd mi się to Duxton wzięło,...

charliebravo - Notka zastępcza
Sun, 22 Apr 2018 10:46
A B-17, "Sally B" jeśli dobrze pamiętam, często stoi...

charliebravo - Notka zastępcza
Sun, 22 Apr 2018 10:44
@Boni Duxton = Duxford + Hendon, przez analogię do...

Boni - Notka zastępcza
Sun, 22 Apr 2018 09:35
Duxton zaliczone, bardzo przyjemnie. B17 nadal sobie...

cmos - Notka zastępcza
Sat, 21 Apr 2018 20:44
@charliebravo "I bardzo chciałbym jeszcze kiedyś do...

charliebravo - Notka zastępcza
Sat, 21 Apr 2018 19:39
@Duxford... O tak. Ja z kolei włóczyłem się po...

Boni - Notka zastępcza
Sat, 21 Apr 2018 16:00
Dotarlismy do Duxford, chyba chce tu zamieszkac....

Boni - Muza (48)
Sat, 21 Apr 2018 01:06
Moim skromnym zdaniem, wrażliwość na skomplikowanie,...

zz_top - Muza (48)
Fri, 20 Apr 2018 08:52
W ucho wpada, tekst fajny, ale macki mi opadają, gdy...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP


Engine: Anvil 0.87   BS 2012-2017