Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2013-10-15, wtorek
Tagi:  DIY, geannaire
___________________________________
Mam wrażenie, że jeśli jakiś w miarę aktywny blog, jak na przykład niniejszy, nieco zamiera, to są dwie możliwości: albo bloger ma chandrę, deprechę, życie go gniecie, wszystko jest bessenzu, a już szczególniej pisanie głupot na blogach; albo ma inne ciekawsze zajęcia.

Dla ostatnich dni, tygodni vs. mojej pisaniny na blogu, zachodzi przypadek numer dwa.

Z braku możliwości i okoliczności zabaw w to, co zwykle się bawię, czyli zabaw domem, szrotem czy nawet elektroniką, nagle wróciłem do zabaw programami. No i pakerstwem, ale to bez związku. No dobra, związek jest - oba hobby są łatwe i niskointensywne; i nie wymagają większych inwestycji, co trudne na wynajętej miejscówce i bez kasa-bubu. I dosko na jesień-zimę.

Piszę to wszystko, bo właśnie się niechcący zorientowałem, jak bardzo jestem cykliczny i że właśnie jest mała rocznica. Rok temu zacząłem jęczeć na design i okolice, co zaowocowało pewnymi efektami. A że po urlopie przywiozłem do Szkocji nie tylko żonę, ale też mediacenter, to jest w czym podłubać. Mediacenter mam na myśli, oczywiście. A konkretniej dedykowane programy do odtwarzania multimediów, bo hardware jest już w miarę ogarnięty (np. USB wyprowadzone na przód i zewnętrzny 2TB dysk podpięty). I nadal nie znalazłem nic idealnego w łatwo dostępnych rozwiązaniach (FYI najbliższy był chyba PLEX (zresztą, zabawa polega na gonieniu króliczka, a nie złapaniu).

Skądinąd, w styczniu program już jakoś działał, skoro w drugiej linkowanej notce na zdjęciach TV pokazuje to, co pokazuje. Ale był i nadal jest daleki od jakiegokolwiek sensu słów "skończony", "satysfakcjonujący" czy "docelowy".

Stąd wróciłem do tematu i dłubię. Żeby sobie i wam poukładać, przypomnę założenia:
1) odtwarzacz multimediów pod Windows
2) dobrze współpracujący z TV, szczególniej plazmą
3) dający jak najprostszy i najwygodniejszy dostęp do tysięcy plików, także na zdalnych dyskach
4) minimalistyczny w działaniu, estetyce i interfejsie

Co z tego wyszło? W skrócie, okapsułowany (przez ActiveX) Window Media Player. A dokładniej i w wersji powiedzmy 0.3 alfa (bo ze dwa razy zmieniałem koncepcję), coś takiego:

geannaire

Ponieważ pkt. 2), odtwarzacz jest generalnie pełnoekranowy i "na czarno". Jest kilka widoków, powyższy jest powiedzmy, najbardziej bazowy; przełączanie widoków znika "organizer", rozszerza "playlistę", itd itp. Ponieważ pkt. 3) i 4), więc nie ma zyliona pierdołek, opcji i informacji na ekranie, gdyż są one dosko zbędne. Ponieważ 3), "organizer" jest zestawem trzech do pięciu list wyboru (gatunki, artyści, albumy/itp, lata i w planie, może scoring/gwiazki) i jednym kliknięciem generuje playlistę (tak dokładnie, to jest AND na pięciu checklistach). Ponieważ 1) to jednak zapewnia jakieś tam info o multimediach, wyciąga co nieco z mp3 itd itp. i pokazuje to na "wielkim" ekranie. Ponieważ 3), to generalnie program "ma sobie radzić", więc po podaniu mu wejściowej ścieżki, wybudowuje sobie sam minibazę danych, kombinując na różne sposoby i jak koń pod górę (szczególniej jeśli dłubie w dużych drzewach katalogów i dziesiątkach tysięcy plików...); z tych samych powodów sam skaluje się po swojemu na różne ekrany (no, sensownie, to od 1200 rozdzielczości w poziomie) . Ponieważ 2) i 4) to bardzo ważnym feature jest "screen saver", czyli blackout TV z latającym/fade-in/out widgetem (okładka albumu itp. plus mały opis) - to widzi się na TV przez 99% używania TV jako mediacentra, więc serio, to istotne.

geannaire

Ponieważ 3) i 4) to ma pamiętać swój stan, ogólnie idea jest taka - pukamy w organizerze ze cztery-pięć klików, potem plusik, i play. Jeśli mamy dość muzy na dyskach, no to mamy playlistę na pare dni, i nie ważne czy i co będziemy dłubać, włączać czy wyłączać - program będzie nam pogrywał.

Na dzień dzisiejszy jest nieźle (używam(y) na co dzień), ale daleko do końca. Bo oczywiście zachciało się jednak dostępu do opcji i różnych skórek (mniej więcej już są). Na razie program pracuje w trybie "muzyka", ale jest zaprojektowany do dowolnych multimediów, więc kiedyś... Plus troche bugów, i jedna mała skucha (brak wygodnej obsługi Unicode itp w Delphi7 którym to kompiluję, więc np. problemy z obsługą nazw plików z polskimi znakami). No i oczywiście mam bardzo ładny splash i logo, tylko, że zajumane z sieci w biały dzień.

I właśnie to wszystko zajmuje mi ostatnio wolny czas.

Aha, roboczo (albo i nie) nazywa się to Geannaire.

Ciekawe, czy komuś oprócz mnie do czegoś by się przydał.

Wed, 16 Oct 2013 16:48:32
Apropos 2), czy mógłbyś sprecyzować o co chodzi z tą plazmą? Że czarne tło ładniej wypada niż na LCD? No ale to przecie detal, skórka...

Boni avatar Boni
Wed, 16 Oct 2013 17:25:51
@plazma

OIMW plazma wypala się znacznie łatwiej niż LCD, no i żre wielokrotnie (chyba nawet 4x) więcej prądu "na biało" niż "na czarno".
Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

janekr - Srebrny ciągnik
Wed, 20 Jun 2018 07:39
"Żeby przypadkiem 3rd party zamienników nie można...

Boni - Srebrny ciągnik
Tue, 19 Jun 2018 10:10
@rozie Widać, że nie mieszkasz na szrocie i se...

cmos - Srebrny ciągnik
Tue, 19 Jun 2018 07:38
@zabezpieczenia przeciwkradzieżowe Ale z moich...

rozie - Srebrny ciągnik
Tue, 19 Jun 2018 06:27
@Boni No tłumik czy opona to całkiem nie, błotnik...

cmos - Srebrny ciągnik
Mon, 18 Jun 2018 09:06
@leasing Przypominam, że model "leasing only"...

Boni - Srebrny ciągnik
Mon, 18 Jun 2018 08:55
@rozie "Teoryzujesz docent", myli ci się...

rozie - Srebrny ciągnik
Mon, 18 Jun 2018 07:10
@Boni Brałem pod uwagę tylko rzeczy, w których jest...

Boni - Srebrny ciągnik
Mon, 18 Jun 2018 00:30
@rozie Że niby jak masz zamiar osieciować zderzaki...

rozie - Srebrny ciągnik
Sun, 17 Jun 2018 20:37
Opon i tłumików to może i nie zepniesz. Ze...

Boni - Srebrny ciągnik
Sun, 17 Jun 2018 11:30
Nawet mogę spróbować zgadnąć, kiedy to szydło...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP


Engine: Anvil 0.87   BS 2012-2017