Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

Fabrykant z Fotodino - Rzeczywistości malutkie
Mon, 13 May 2019 10:53
Bardzo ciekawe. W moim zrujnowanym domu, w okolicach...

Boni - Sześć
Wed, 8 May 2019 11:16
@Hellk Chyba krajobrazy itp. bardziej od...

Hellk - Sześć
Wed, 8 May 2019 08:53
Z mojej strony zwykla ludzka zazdrosc (hermetyczny...

Boni - Sześć
Tue, 7 May 2019 20:40
@kuba_wu Narzekać to ja potrafię na wszystko,...

kuba_wu - Sześć
Tue, 7 May 2019 11:36
A ze spraw bardziej, nomen onem, przyziemnych - nie...

Boni - Sześć
Mon, 6 May 2019 11:54
@janekr Zawsze jak używasz tego taga, wizualizuję...

janek.r - Sześć
Sun, 5 May 2019 17:50
Ehrmmm... Jak to szło? Aha. #NienawidzimyWas

igor - Past perfect
Wed, 17 Apr 2019 18:03
@nostalgia dziedziczona Anecadata: jeden kolega gra...

janek.r - Cel - pal
Sat, 13 Apr 2019 09:26
Wańkowicz tak wspominał: Zaszedłszy do naszego...

Boni - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 20:22
@telemach Ja stoję mniej więcej tam gdzie Aniou,...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP

Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2013-09-23, poniedziałek
Tagi:  muza
___________________________________
Jesienno-nostalgicznie dopadła mnie muza z mojej wczesnej młodości. "Dopadła", bo na co dzień z polskim bluesem czy folkiem tak mi po drodze jak z dieslem kombi czy polskim jazzem, czyli wcale. Ale przed Martyną jakoś nie mogę uciec, od trzydziestu lat.Bo "Maquillage" stuknęło właśnie 30 lat, słuszny wiek, i po prostu niesamowite, jak bardzo NIE zestarzały się te piosenki. Zmieniły się ustroje, czasy, my, a "Kiedy będę starą kobietą", "Władco...", "Albo cacy albo lili" no i oczywiście "W domach z betonu..." nadal dostarczają.

W przeciwieństwie do 90% ówczesnego polskiego rocka/popu/bluesa/czegokolwiek, który przeważnie jest już ramotą albo dla starych ludzi - z 1983, roku ofensywy polskiego rocka itd., roku pierwszego Jarocina, tu i teraz może coś Republiki bym wysłuchał bez żenady; ale całej reszty raczej już nie.

Tylko Martyna.Trudno powiedzieć, na ile w tym zasługa prostoty muzyki Martyny, a na ile zasługa tekściarzy, szczególniej Andrzeja Jakubowskiego, z prostymi acz znaczącymi tekstami - bo chyba tym się właśnie broni ta muzyka, prostotą nie będącą prostactwem, prostotą miewającą nieproste znaczenia.

Na wielostronną jesień jak znalazł.

Codiac
Mon, 23 Sep 2013 23:16:57
A ja mam ostatnio taki problem z polską muzyką dowolnego okresu, że ona od zawsze "stoi" tekstami. I jak chcę zaprezentować coś w radio ludziom nieznającym polskiego, to nie mam czego wybrać, bo wszystkie co lepsze kawałki bronią się głównie tekstami, a dopiero potem melodią. Taki Młynarski na przykład to zasadniczo zżynka z Brela.
Zdarza mi się, że z myślą o anglojęzycznych próbuję muzyki, która u nas ociera się o kicz - np. Brathanki - ale ma przynajmniej wyraźną i przyjemną linię melodyczną. Bo tesktowo mamy wcale nie mało dobrych piosenek, tylko mało kogo, kto nie zna polskiego, nie zainteresują.

Boni avatar Boni
Tue, 24 Sep 2013 02:09:20
@Codiac

No może i tak, ale generalnie popularna piosenka, nie tylko polska, zawsze stoi tekstem, a muza przeważnie bywa oklepana - bo jak jest zakręcona muza, to już nie jest popem, robi się niszowa i nie każdy polubi. Z ambitniejszej z PL, ze starej muzy to pewnie Republikę można bezpiecznie eksportować, z młodszej może Varius Manx czy Nosowska/Hey czy, bo ja wiem, Coma?

Np. właśnie leci mi Mad World w wersji Donnie Darko - no przecież to jest plumkanie byle jakie pod byle smyczki, ale z TAKĄ linią wokalu pod TAKIM tekstm wymiata.

nameste
Tue, 24 Sep 2013 14:42:45
@Boni: tak, Martyna żyje. Popieram nocię.

Codiac
Tue, 24 Sep 2013 21:13:21
Hey i Various Manx zdarzało nam się puszczać i nawet bywa pozytywnie odbierane, ale jednak nie aż tak jak bym chciał.
Myślałem też o Maanam, oni mieli parę kawałków po angielsku i przecież fajną, ekspresyjną muzykę.

Poza tym sam nie wiem na czym to polega, ale jak ktoś puszcza Rammstein, gdzie goście śpiewają praktycznie wyłącznie po niemiecku, to jakoś i tak z tuzin piosenek staje się hitem. Owszem, aż tak dużo podobnych zespołów nie ma, ale ich fenomen mnie zadziwia :)


Boni avatar Boni
Wed, 25 Sep 2013 08:40:40
@Maanam

Ostatnio coś tam słuchałem - Derwisz i anioł, 1991. Nawet to wydało mi się deko przestarzałe i słabowite. O latach '80 lepiej nie myśleć. Ale nigdy nie byłem fanem M.

@Rammstein

Ale to głównie sprzedawalny image, dobry marketing i (freak) show. Bo przecież muza średnia, jw. też przeważnie tekstem, wokalem, suspensem R. się broni, ale nie muzą.

Wed, 25 Sep 2013 20:51:23
Chciałem napisać, że całkiem niedawno byliśmy w Żywcu na koncercie Martyny... Patrzę w zdjęcia, a to 3 lata temu było.

Boni avatar Boni
Fri, 27 Sep 2013 09:33:47
Przypomniało mi się nieco z w miarę popularnej muzy PL, co można próbować sprzedać obcym - z łagodniejszej Jopek, z ostrzejszej Sweetnoise i inne projekty Glacy. A z takiej którą ja nie bardzo, to chyba też Acid Drinkers.

rozie
Fri, 27 Sep 2013 20:55:47
Jeszcze Vader (chyba bardziej poza Polską znany, niż w kraju), Indios Bravos, Alchemist Project (Kryshna! - chyba też mieli swoje 5 minut poza Polską, ale w ogóle raczej 5 minut znani byli), Pati Yang...

Codiac
Sun, 29 Sep 2013 23:03:21
Metal to w ogóle można, bo mamy sporo znanych na tej scenie zespołów - Vader, Behemoth, Kat, etc.
Ale dla mnie to trochę za ciężkie i za niszowe dla naszych słuchaczy. O Jopek myślałem. Tylko to dalej są jednostkowe przypadki. Generalnie polska muzyka stawia za mało na melodię/teksty uniwesalne i nie potrafi się za granicą obronić. Czego dowodów nie trzeba daleko szukać - Eurowizja (jaki by jej poziom nie był, to jest konkurs pod publikę), listy przebojów różnych telewizji i stacji radiowych, gdzie przebijają się skandynawowie, hiszpańsko- i niemieckojęzyczni czy nawet Rumuni. A od nas nikt od lat.
Engine: Anvil 0.88   BS 2012-2018