Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2013-09-23, poniedziałek
Tagi:  muza
___________________________________
Jesienno-nostalgicznie dopadła mnie muza z mojej wczesnej młodości. "Dopadła", bo na co dzień z polskim bluesem czy folkiem tak mi po drodze jak z dieslem kombi czy polskim jazzem, czyli wcale. Ale przed Martyną jakoś nie mogę uciec, od trzydziestu lat.Bo "Maquillage" stuknęło właśnie 30 lat, słuszny wiek, i po prostu niesamowite, jak bardzo NIE zestarzały się te piosenki. Zmieniły się ustroje, czasy, my, a "Kiedy będę starą kobietą", "Władco...", "Albo cacy albo lili" no i oczywiście "W domach z betonu..." nadal dostarczają.

W przeciwieństwie do 90% ówczesnego polskiego rocka/popu/bluesa/czegokolwiek, który przeważnie jest już ramotą albo dla starych ludzi - z 1983, roku ofensywy polskiego rocka itd., roku pierwszego Jarocina, tu i teraz może coś Republiki bym wysłuchał bez żenady; ale całej reszty raczej już nie.

Tylko Martyna.Trudno powiedzieć, na ile w tym zasługa prostoty muzyki Martyny, a na ile zasługa tekściarzy, szczególniej Andrzeja Jakubowskiego, z prostymi acz znaczącymi tekstami - bo chyba tym się właśnie broni ta muzyka, prostotą nie będącą prostactwem, prostotą miewającą nieproste znaczenia.

Na wielostronną jesień jak znalazł.

Codiac
Mon, 23 Sep 2013 23:16:57
A ja mam ostatnio taki problem z polską muzyką dowolnego okresu, że ona od zawsze "stoi" tekstami. I jak chcę zaprezentować coś w radio ludziom nieznającym polskiego, to nie mam czego wybrać, bo wszystkie co lepsze kawałki bronią się głównie tekstami, a dopiero potem melodią. Taki Młynarski na przykład to zasadniczo zżynka z Brela.
Zdarza mi się, że z myślą o anglojęzycznych próbuję muzyki, która u nas ociera się o kicz - np. Brathanki - ale ma przynajmniej wyraźną i przyjemną linię melodyczną. Bo tesktowo mamy wcale nie mało dobrych piosenek, tylko mało kogo, kto nie zna polskiego, nie zainteresują.

Boni avatar Boni
Tue, 24 Sep 2013 02:09:20
@Codiac

No może i tak, ale generalnie popularna piosenka, nie tylko polska, zawsze stoi tekstem, a muza przeważnie bywa oklepana - bo jak jest zakręcona muza, to już nie jest popem, robi się niszowa i nie każdy polubi. Z ambitniejszej z PL, ze starej muzy to pewnie Republikę można bezpiecznie eksportować, z młodszej może Varius Manx czy Nosowska/Hey czy, bo ja wiem, Coma?

Np. właśnie leci mi Mad World w wersji Donnie Darko - no przecież to jest plumkanie byle jakie pod byle smyczki, ale z TAKĄ linią wokalu pod TAKIM tekstm wymiata.

nameste
Tue, 24 Sep 2013 14:42:45
@Boni: tak, Martyna żyje. Popieram nocię.

Codiac
Tue, 24 Sep 2013 21:13:21
Hey i Various Manx zdarzało nam się puszczać i nawet bywa pozytywnie odbierane, ale jednak nie aż tak jak bym chciał.
Myślałem też o Maanam, oni mieli parę kawałków po angielsku i przecież fajną, ekspresyjną muzykę.

Poza tym sam nie wiem na czym to polega, ale jak ktoś puszcza Rammstein, gdzie goście śpiewają praktycznie wyłącznie po niemiecku, to jakoś i tak z tuzin piosenek staje się hitem. Owszem, aż tak dużo podobnych zespołów nie ma, ale ich fenomen mnie zadziwia :)


Boni avatar Boni
Wed, 25 Sep 2013 08:40:40
@Maanam

Ostatnio coś tam słuchałem - Derwisz i anioł, 1991. Nawet to wydało mi się deko przestarzałe i słabowite. O latach '80 lepiej nie myśleć. Ale nigdy nie byłem fanem M.

@Rammstein

Ale to głównie sprzedawalny image, dobry marketing i (freak) show. Bo przecież muza średnia, jw. też przeważnie tekstem, wokalem, suspensem R. się broni, ale nie muzą.

Wed, 25 Sep 2013 20:51:23
Chciałem napisać, że całkiem niedawno byliśmy w Żywcu na koncercie Martyny... Patrzę w zdjęcia, a to 3 lata temu było.

Boni avatar Boni
Fri, 27 Sep 2013 09:33:47
Przypomniało mi się nieco z w miarę popularnej muzy PL, co można próbować sprzedać obcym - z łagodniejszej Jopek, z ostrzejszej Sweetnoise i inne projekty Glacy. A z takiej którą ja nie bardzo, to chyba też Acid Drinkers.

rozie
Fri, 27 Sep 2013 20:55:47
Jeszcze Vader (chyba bardziej poza Polską znany, niż w kraju), Indios Bravos, Alchemist Project (Kryshna! - chyba też mieli swoje 5 minut poza Polską, ale w ogóle raczej 5 minut znani byli), Pati Yang...

Codiac
Sun, 29 Sep 2013 23:03:21
Metal to w ogóle można, bo mamy sporo znanych na tej scenie zespołów - Vader, Behemoth, Kat, etc.
Ale dla mnie to trochę za ciężkie i za niszowe dla naszych słuchaczy. O Jopek myślałem. Tylko to dalej są jednostkowe przypadki. Generalnie polska muzyka stawia za mało na melodię/teksty uniwesalne i nie potrafi się za granicą obronić. Czego dowodów nie trzeba daleko szukać - Eurowizja (jaki by jej poziom nie był, to jest konkurs pod publikę), listy przebojów różnych telewizji i stacji radiowych, gdzie przebijają się skandynawowie, hiszpańsko- i niemieckojęzyczni czy nawet Rumuni. A od nas nikt od lat.
Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

janekr - Srebrny ciągnik
Wed, 20 Jun 2018 07:39
"Żeby przypadkiem 3rd party zamienników nie można...

Boni - Srebrny ciągnik
Tue, 19 Jun 2018 10:10
@rozie Widać, że nie mieszkasz na szrocie i se...

cmos - Srebrny ciągnik
Tue, 19 Jun 2018 07:38
@zabezpieczenia przeciwkradzieżowe Ale z moich...

rozie - Srebrny ciągnik
Tue, 19 Jun 2018 06:27
@Boni No tłumik czy opona to całkiem nie, błotnik...

cmos - Srebrny ciągnik
Mon, 18 Jun 2018 09:06
@leasing Przypominam, że model "leasing only"...

Boni - Srebrny ciągnik
Mon, 18 Jun 2018 08:55
@rozie "Teoryzujesz docent", myli ci się...

rozie - Srebrny ciągnik
Mon, 18 Jun 2018 07:10
@Boni Brałem pod uwagę tylko rzeczy, w których jest...

Boni - Srebrny ciągnik
Mon, 18 Jun 2018 00:30
@rozie Że niby jak masz zamiar osieciować zderzaki...

rozie - Srebrny ciągnik
Sun, 17 Jun 2018 20:37
Opon i tłumików to może i nie zepniesz. Ze...

Boni - Srebrny ciągnik
Sun, 17 Jun 2018 11:30
Nawet mogę spróbować zgadnąć, kiedy to szydło...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP


Engine: Anvil 0.87   BS 2012-2017