Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2012-08-21, wtorek
Tagi:  szrot, nazakupy
___________________________________
(notka i komentarze są automatycznym importem z Bloxa, w razie rażących błędów proszę o info na boniWYTNIJ@clouds-forge.eu)

Dzisiaj w cyklu "na zakupy" kategoria utility-fatality, czyli nuuuda, czyli uniwersalne, raczej miejskie, kompaktowe wozidełko. Ale żeby nie było zupełnie debilnego festiwalu golfów, astr, czy innych popularnych kompaktowych hatchbacków, zrobimy tak - owszem, rozważam samochodziki relatywnie małe, łatwe w parkowaniu, z małymi silnikami, ale mające jakiś sens techniczny, jakiś styl i wygodę, i, skoro ma się naprawdę wygodnie jeździć po mieście - w automacie.

 

3. Ford Focus I gen.

focus

Już chyba klasyka kompaktu, wygrana wzornictwem i całkiem znośną techniką i jakością. W wersji "dupowozik z automatem" do wyboru do koloru, od jakichś golców 3 drzwiówek, po sedany Ghia czy nawet, brrr, kombiaki. I w około 10 letnich można sobie w zasadzie przebierać.

 

2. BMW 316i/318i compact

bmw_316

Z przykrością stwierdzam, że toto wyszło na drugie miejsce. Bo pomijając problemy ze znalezieniem egzemplarza nieodwiniętego z baobaba i bez wspawanej ćwiartki przystanku (ale akurat automaty w niskiej wersji, nie-DOHC, nie-M3, są nieco "bezpieczniejsze"), i wzornictwo wnętrza, które nie każdemu odpowiada (na przykład mnie nie za bardzo), poza tym jest to całkiem całkiem sensowny kompakt. Oczywiście jeździ bardzo przyzwoicie, daje się utrzymać w rozsądnych pieniądzach, jest trochę różnych wersji do wyboru, i w ogóle nie jest źle. Ciekawa nieoczywista alternatywa dla golfa czy innej astry, czy nawet focusa.

 

1. Suzuki Vitara 1.6

vitara_blue

Tak, tak, nie pomyliłem kategorii czy zdjęcia. Gdyż, moim skromnym zdaniem, w PL jak na razie nie ma lepszego dupowozikowego kompakta niż mały SUV. A mały tani suvek w automacie, z sensowną techniką, dostępnością i ceną, to w PL w zasadzie tylko Vitara, bo konkurencja z półki cenowej jest albo popsuta na mocy projektu albo popsuta po prostu. W sumie można przebierać w wersjach, oczywiście plażówki z soft-topem czyli porwanym namiotem, nie nadają się dla normalnego użytkowania, ale hard-topów jest trochę do wyboru, 3 lub 5 drzwi, bywają wypasione aż do full-elektryki i klimy; powerpack lepiej mieć nowszy (100KM z 4 biegowym automatem, a nie 86KM z 3 biegiem); tak w ogóle spokojnie około 10k można wyhaczyć coś poliftowego, a nie szrot przedliftowy za 5kzł jak ze zdjęcia. Jedyna wada, szczególniej przy silnikach z dolnej półki, to wnętrze klasy true utility, w ogóle baaardzo trudno trafić wypasione fotele i jeszcze niezniszczone; no i trzeba uważać na rudą, bo starsze lubią zmieniać się w tlenek żelaza. Ale poza tym jest bardzo bardzo ok, tak bardzo ok, że minimalnie większe koszta utrzymania niż nie-4x4 to jest pikuś nie wart uwagi.

 

Konkluzja - serio, taki jest mój ranking kompaktów, i wcale niekoniecznie dlatego, że mamy akurat Vitarkę. I nie dlatego, że brat ma serię 3 z którą strach ujawnić się wśród fanów BMW, bo to 318i 115KM z podtlenkiem LPG.


Licencja:

Creative Commons License

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

rozie - Elektrycerze
Fri, 19 Jan 2018 07:31
@Boni Hint - rozmawiasz na blogu człowieka,...

red.grzeg - Wielki brat paczy
Mon, 15 Jan 2018 08:24
Tak, teraz (od 2 lat?) da się założyć firmę bez...

charliebravo - Wielki brat paczy
Sun, 14 Jan 2018 20:33
@księgowy DG (księgowy jest za 3-4 stówki, widzę...

Boni - Wielki brat paczy
Sun, 14 Jan 2018 19:46
@charliebravo Primo, dlatego nawiązałem do...

Codiac - Wielki brat paczy
Sun, 14 Jan 2018 19:36
'Tutejsze banki, tak, śmierdzą na milę XIXw' ...

janek.r - Elektrycerze
Sun, 14 Jan 2018 18:56
@czyli czego, 206sw? skoda fabia kombi. ...

charliebravo - Elektrycerze
Sun, 14 Jan 2018 18:14
@Janek Ok, chodziło mi o „uogólniony za duży...

janek.r - Elektrycerze
Sun, 14 Jan 2018 17:42
@ilu ludzi wozi kombiakiem bądź SUVem jedno dziecko....

charliebravo - Wielki brat paczy
Sun, 14 Jan 2018 15:49
@Prowadzenie firmy w PL No wiec ja mam wrażenie (DG...

charliebravo - Elektrycerze
Sun, 14 Jan 2018 15:35
@„Hint - rozmawiasz na blogu człowieka, który...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP


Engine: Anvil 0.84   BS 2012-2017