Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

igor - Past perfect
Wed, 17 Apr 2019 18:03
@nostalgia dziedziczona Anecadata: jeden kolega gra...

janek.r - Cel - pal
Sat, 13 Apr 2019 09:26
Wańkowicz tak wspominał: Zaszedłszy do naszego...

Boni - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 20:22
@telemach Ja stoję mniej więcej tam gdzie Aniou,...

janek.r - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 16:25
Jednak nostalgia jest selektywna. Płyty winylowe to...

tyz_Aniou - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 09:58
Nie odróżniałbym specjalnie nostalgii i tęsknoty za...

telemach - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 00:51
Nie mylmy nostalgii i tęsknoty za światem...

Boni - Past perfect
Mon, 8 Apr 2019 20:13
@telemach, nostalgia Coś w tym jest, co mówisz,...

telemach - Past perfect
Mon, 8 Apr 2019 13:43
>>>trudno nie zauważyć, że fejsbuk to nie...

telemach - Cud nie-pamięci
Sun, 24 Feb 2019 01:36
100% zgody. Z wyjątkiem tego, że co "nikogo prawie"...

Boni - Cud nie-pamięci
Sat, 23 Feb 2019 10:22
@telemach O, Telemach jak żywy! ;) Prawda. Ale...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP

Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2017-11-12, niedziela
Tagi:  DIY
___________________________________
... czyli ciąg dalszy po, sam nie wierzę, półtora roku mniej więcej.

Po wydłubaniu dużych o-mało-co high-endowych kolumn basowych skrystalizował się plan zrobienia porządnych o-mało-co high-endowych kolumn-nadstawek do w/w "basetli". Stąd jakoś rok temu nabyłem drogą kupna głośniki z najniższej półki, za to jednego z najlepszych (i najdroższych...) producentów - duńskiej firmy Scanspeak. Firma jest już częścią chińskiego kombinatu, ale jeszcze robi bardzo sensowne głośniki ręcznie (no dobra, jakoś wątpię czy serię Discovery akurat ręcznie) w Danii, a nie w Wietnamie czy Indonezji (jak inne wiodące skandynawskie "marki", bo już nie "firmy" - te które padły po 2000 albo 2008r).

tweeter

Do klasycznych kopułek (25mm, jedwab) i nisko-średniotonówek (15cm "po zewnętrznej", normalne magnesy; kosz, membrana i resory deko lepsze niż w chińszczyźnie) z serii Discovery doszła przygarść oporników no-name dużej mocy, druga kondensatorów ClarityCap no i parę cewek nawijanych na zamówienie (bo mi się nie chciało babrać samemu, a gotowce są marne i w marnych tolerancjach).

Względnie szybko (jakoś na początku roku?) poskładałem stolarkę - obudowy zaprojektowałem jako ultymatywne, w moim rozumieniu. Celem ćwiczenia było nie tylko zapakowanie rzeczonych głośników w sensowne "pudła", ale zrobienie takiej obudowy, która się moralnie nigdy nie zestarzeje. Co od razu ograniczyło rozwiązania do obudów zamkniętych oraz typu "linia transmisyjna" (TL) czyli "kanałowych". Jak zaznaczałem w poprzedniej notce, nie jestem fanem zamkniętych, duże "basetle" są TL, więc logicznie "nadstawki" też zrobiłem TL - w kolumnie 30cm x 22cm upchnąłem kanał "na 4 razy", z wylotem w tył, zwężeniem, itd. zgodny ze sztuką.

Kolumny są generalnie z MDFu 20mm, przy małych TLach nie warto się bawić w 25mm, bo nie "pompują" komory jak zamknięte czy bass-reflex i szkoda objętości; płyty rozdzielające kanał są wręcz z 16mm. Ale płyta czołowa jest "jednolita" (tj. ma wymiary "zewnętrzne" kolumny) i pogrubiona "podwójnie" pod nisko-średniotonowy, zarówno w celu dosztywnienia, jak i wyrównania fazy obu głośników (tj. "głębokości" mocowania).

Nawet udało się zmieścić oddzielną minikomorę na zwrotnicę w dnie kolumny (nie przepadam za pomysłami jak wsadzenie zwrotnicy do środka komory niskotonowej - ani strumieniowi za głośnikiem to nie służy, ani zwrotnicy wibracje nie służą). W skrócie dla wtajemniczonych: zwrotnica szeregowa 6dB plus Zobel plus L-tłumik dla kopułki, chyba będzie bez wyrównania rezonansu kopułki (ale o tym wszystkim można by oddzielny esej, tylko, że niekoniecznie).

Po złożeniu ich wstępnie i osłuchaniu, na uproszczonych zwrotnicach, i ustaleniu, że jest dobrze, zdjąłem je "ze stanowiska" z zamiarem zrobienia docelowych zwrotnic i wykończenia "stolarki".

Jakimś cudem, przeleżały se pół roku w kącie, jeśli nie lepiej.

Ostatnio (w sensie - tydzień, dwa) już mnie ch... strzelił, że tyle leżą, i wreszcie wziąłem się za ich dokończenie. Jakże zabawnie okazało się, że winyl, który został z "dużych" kolumn, już się trochę zleżał i będzie ciężko oklejać, oraz, jeszcze zabawniej, okazało się, że gdzieś zgubiłem (znaczy, na 50m2 mieszkadła) parę superspecjalnych audiopedofilskich kondensatorów.

Ale nie ma to tamto żeby jakieś głupoty, także własne, mnie powstrzymały, jeśli już naprawdę się uprę. Stąd dzisiaj złożyłem je w końcu prawie docelowo (bo muszę jednak zamówić kondensatory, nawet nie tyle, że zgubione (okej, jeden muszę za zgubiony), co nieco inne wartości, bo mi się koncepcja zwrotnicy zmieniła w międzyczasie).

kolumnada

(całkowita wysokość to około 152cm, regał w tle ma około 155cm, tv bodaj 55")

Jak grają? W skrócie, zajebiście. I nie oczekujcie po mnie audiofilskich opisów wyjętych z dupy, niczym w tych wszystkich gazetkach i portalach o HiFi i hi-end. Ogólnie, tak się mają do zgrabnych acz mniejszych Tannoyów, jak Tannoye do plastikowych boomboxów. A dobrze znana muza, z dobrych źródeł, idąca z tego samego przetwornika i wzmacniacza, nagle zrobiła się zupełnie świeża i "nowa"; szczególniej ta bardziej wymagająca tj. poważna i okolice (w naszym przypadku - przeważnie filmowa) i "wokalna" (np. jak nie jestem fanem, to kiedy puściłem testowo znane kawałki Sade, to szczęka od razu potoczyła mi się pod stolik). Detal, średnie i wysokie są po prostu z innej bajki wzg. tannoyków - jest coś takiego, jakby Tannoye "zlewały się" z tymi kolumnami basowymi, a teraz - bas nie "maskuje" niczego, ani tonów średnich, ani wysokich, ani "przeszkadzajek".

Trudno powiedzieć, na ile to zasługa o klasę lepszych głośników, na ile o wiele sensowniejszej obudowy (większa i nie bass-reflex) a na ile bardzo sensownych zwrotnic, no bo nie da się przecież tego "rozpiłować", a na jakieś szczegółowe testy porównawcze ani mnie stać, ani mi potrzebne do szczęścia.

Najciekawsze, czy i o ile byłyby te kolumienki jeszcze lepsze z jeszcze lepszymi głośnikami - w samym Scanspeaku są jeszcze w "odwodzie" serie Revelator i Illuminator, o innych producentach nie mówiąc (bo w sumie nie ma i po co, akurat górne półki Scanspeaka są górnymi półkami w całym Wszechświecie oraz w paru Wszechświatach okolicznych). Piękno tych obudów leży w tym, że można bez większego problemu zapakować im dowolne inne głośniki, aby pasujące mechanicznie, i po "dostrojeniu" zwrotnic, cieszyć się, podobno, jeszcze wyższą jakością dźwięku. Ale nieprędko się tego dowiemy, bo do Revelatorów trza by dołożyć cenę naszego lexusa, a do Illuminatorów to już tak bardziej cenę jakiegoś wymarzonego szrotwagena V8.

setup

(rzeczywisty setup sprzętu wzg. pokoju i mojego fotela, a nie "ładnie do zdjęcia")

Oczywiście, nagłe poprawienie o taki "rząd wielkości" kolumn, obnaża wszelkie inne badziewie w torze audio. Na szczęście, w naszym nie jest bardzo źle i tylko jeden element nieco "nie zdanża" po wymianie kolumn - stąd następnym projekcikiem może być jakiś nieco bardziej hi-endowy wzmacniacz, bo stare Onkyo jest fajne, ale jest stare i ma parę wad.

Z innych ciekawostek - nasuwa się pytanie, czy warto byłoby takie wynalazki zmonetyzować. Bo to co widzę w podobnej klasie, od wiodących niszowych producentów hi-end, kosztuje duże setki jeśli nie tysiące funtów i "na oko" jest znacznie gorsze... i możliwa marża wydaje się całkiem przyzwoita.

Ale jak pomyślę o użeraniu się z klientami, marketingiem, recenzentami, wszystko w sosie 110% krapu audiofilskiego i przy znacznej konkurencji, tudzież kłopotaniu się z własną firmą (nawet jeśli tylko "na drugim etacie" i w UK to sama przyjemność w porównaniu z PL), to wszelkie pomysły na zrobienie następnych takich samych kolumn, ale w ładnym fornirze, a nie w zleżałym winylu, i na Revelatorach a nie Discovery, i założeniu firmy, żeby dostarczać ludziom niezbyt tanie, ale przynajmniej oldskulowo najdoskonalsze i "nieoszukane" kolumny - odchodzą mi raczej szybko.

Przynajmniej na razie.
(jednak coś tam niemrawo zaczęliśmy dłubać)

charliebravo
Tue, 14 Nov 2017 10:55:21
@głośniki
Głośniki wyglądają bardzo fajnie. Jako kompletnie nie DIY chociaż trochę może i audiofil mam pytanie - jak mają się takie "nadstawki i basetle" do oryginalnego projektu Thor? Zgaduję że lepiej, bo zamiast pojedynczych głośników wysokotonowych tutaj są dwa, no i pewnie kanał może być lepiej dobrany do wysokich tonów, ale to tylko zgadywanki.

@firma
Czasem jak widzę w sieci różne ładne rzeczy (na przykład meble wykonane z części samolotów czy jakiś elementów kolejowych, takie jak tu http://www.railyardstudios.com/express-line-designs/) a potem sprawdzę cenę, znaczy wróć, CENĘ!, to przychodzi mi do głowy, że może biznes tego typu mógłby niegłupio działać, gdyby produkować tutaj w Polsce, gdzie trochę kompetentnych rzemyślników ciągle jeszcze jest, i sprzedawać na zachód. Ale oczywiście problemy, problemy, problemy...

Boni avatar Boni
Tue, 14 Nov 2017 12:21:08
@charliebravo

Nie wiem jak się mają, bo przecież nie słyszałem ori Thorów. Powinny być porównywalne, bo mam lepszy układ i obudowy, ale ori Thory były na jeszcze lepszych głośnikach. Trudno powiedzieć.

Jedyna różnica, którą na pewno i obiektywnie się czuje wzg. koncepcji jak Thor, to niejaka niewygoda co do pola odsłuchu, no bo te moje są nieco "za wysokie", tj. w średnim pokoju osie wysokich "idą górą", gdzie w Thorach byłby na idealnej wysokości. Dlatego tak naprawdę maluchy nie stoją "równo", jak na zdjęciu, tylko mają korkowe podkładki pod tyłem, są skierowane nieco w dół - to jest znany problem z kierunkowością średnich i wysokich głośników w wysokich kolumnach np. tutaj są ekstremalne i skorygowane bydlaki, za jakieś drobne 700k$...

@produkcja a marketing

Ogólnie, wiadomo, nie sztuka coś ciekawego zrobić, sztuka coś ciekawego sprzedać. I jeszcze bez zamordowania się byznesem w międzyczasie. Więc może lepiej, żebym jednak nie czytał tej książeczki o powstaniu firmy Shiit, bo jeszcze się zarażę...

mgr Sianko
Tue, 14 Nov 2017 16:51:33
Grabulacje!

Jak rozdzielasz sygnał między basami a wysokimi/średnimi?
Jak to polutowałeś? W sensie - jaki lut i jakie przewody?


charliebravo
Tue, 14 Nov 2017 18:04:10
@Schiit
Akurat głośniki to produkował któryś z poprzednich startupów Jasona, i to była porażka, którą jak zwykle interesująco opisuje.


Boni avatar Boni
Tue, 14 Nov 2017 19:35:07
@mgr Sianko

Małe mają w miarę kompletne zwrotnice 6dB/okt (ergo można ich używać jako samostójek), duże robią za "subwoofery", mają tylko gołą cewkę, czyli dolnoprzepust 6db (może będzie kiedyś cuś więcej, ale na razie nie; głównie dlatego, że musiałbym je najpierw porządnie przebadać, żeby ustalić różne srancje-impedancje, a mi się się chce). Lut jest właściwy ;) przewody ogólne miedź bodaj 3.5mm2, poza tweeterami, tam bodaj 0.5mm2 czy coś w podobie.

@charliebravo

No pamiętam, pamiętam. I to jest m.in. jedna z rad Jasona, która mnie nieco powstrzymuje przez monetyzowaniem własnych kolumn - że każdy idiota może se złożyć fajne kolumny, albo je skopiować, więc w tej działce nie ma wiele wartości dodanej; no i stąd taka wzg. kolosalna konkurencja. No ale mam parę pomysłów, które kuszą...

Thu, 16 Nov 2017 11:24:59
No ale do tych nowych głośników to już pewnie jakieś maskownice założysz...? Ryzyko (koszty) jakby większe niż w niskotonowych.

Boni avatar Boni
Thu, 16 Nov 2017 12:43:46
@kuba_wu

Raczej nie, ryzyko bierzemy na klatę. Raz, stoją za wysoko, żeby je coś trafiło, i są ciężkie NO RACZEJ, więc same nie spadną. Dwa, nie mamy małych dzieci, kotów itp. które stanowiłyby zagrożenie (stąd przez półtora roku nie zrobiłem jednak "podstaw" do tych dużych, choć materiał gdzieś se leży w kąciku). Trzy, zrobienie ramki maskownicy pod te wcięte czoła nie jest trywialne i mi się nie chce (choć materiał, oczywiście, leży w szufladzie, jakaś tam wypasiona tkanina "akustyczna"; oraz na wszelki wypadek wpuściłem w czoła kolumn małe magnesy do "mocowania").
Engine: Anvil 0.88   BS 2012-2018