Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

Fabrykant z Fotodino - Rzeczywistości malutkie
Mon, 13 May 2019 10:53
Bardzo ciekawe. W moim zrujnowanym domu, w okolicach...

Boni - Sześć
Wed, 8 May 2019 11:16
@Hellk Chyba krajobrazy itp. bardziej od...

Hellk - Sześć
Wed, 8 May 2019 08:53
Z mojej strony zwykla ludzka zazdrosc (hermetyczny...

Boni - Sześć
Tue, 7 May 2019 20:40
@kuba_wu Narzekać to ja potrafię na wszystko,...

kuba_wu - Sześć
Tue, 7 May 2019 11:36
A ze spraw bardziej, nomen onem, przyziemnych - nie...

Boni - Sześć
Mon, 6 May 2019 11:54
@janekr Zawsze jak używasz tego taga, wizualizuję...

janek.r - Sześć
Sun, 5 May 2019 17:50
Ehrmmm... Jak to szło? Aha. #NienawidzimyWas

igor - Past perfect
Wed, 17 Apr 2019 18:03
@nostalgia dziedziczona Anecadata: jeden kolega gra...

janek.r - Cel - pal
Sat, 13 Apr 2019 09:26
Wańkowicz tak wspominał: Zaszedłszy do naszego...

Boni - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 20:22
@telemach Ja stoję mniej więcej tam gdzie Aniou,...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP

Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2013-09-13, piątek
Tagi:  szrot
___________________________________
... akurat na szrocie, bo tak wypada. Gdyż albowiem, coś pewnie przyjdzie kupić prędzej niż później, ponieważ żona po tygodniu-dwu bez samochodu marudzi (tu uciekam zakosami...) i nie może się łatwo wydostać ze szkockiej wiochy. Czyli sprawa sportowatej kupety czy rozsądnego sedana upadła, została zakopana, przyklepana, usypano kurhanik, posadzono orchidee; przynajmniej na razie, bo może kiedyś do tego wrócę.

Bo na razie rozważany jest SUV - oczywiście, żona wysadzona z Vitary odmawia współpracy, nie życzy sobie lexusa RXa (buuu) ani nic większego niż małe SUVki: vitarki, RAVki, itp. Wybór w UK, a w Szkocji w szczególności, małych SUVów w automacie nie jest zbyt wielki, ale powiedzmy, Grand Vitar czy RAVek trochę jest. Niektóre nawet całkiem w okolicy, w przyjemnej cenie; akurat trochę 2 drzwiowych wysypało od Glasgow po Newcastle.

Niech i tak będzie. Ale kiedy przesiadamy się w nowszą generację (bo nie mówimy o typowych dla naszej floty rocznikach około 1995, tylko raczej 2000, albo i młodszych), lubię sobie spojrzeć w statystyki i inne takie głupoty (najlepiej ubezpieczalni itp. real life, a nie jakieś gwiazdki i testy), żeby nie wejść na jaką minę - nie uwierzycie jak często pozorny mały lifting powoduje, że pojazd z bezpiecznego staje się niebezpieczny (nasz Trans Sport i jego poliftowa wersja przykładem), albo z trwałego i taniego w utrzymaniu staje się gnijącą i psującą się skarbonką.

Stąd polazłem na ulubiony IIHS, po dane o SUVach z około 2000, niestety w PDFach, i jak mawia pisarz, "Panu mowę odjęło". Tak bardzo, aż se zaimportowałem wszystko w arkusz i zacząłem głębszą analizę, jak bardzo zesrało się to, co się zesrało.

Gdyż w stawce 48 modeli, od wielkich amerykańskich bydlaków-autobusów po europejskie i japońskie "maleństwa", poliftowe Vitary zagrzebały się w mule na dnie, na OSTATNIEJ pozycji, zarówno w swojej kategorii (small SUV) jak i ogólnie (no bo niestety, wbrew mundrościo z internetsów, duży może więcej i bardzo trudno zrobić wielkiego SUVa, niebezpieczniejszego, czy ogólnie, gorszego, niż maluch). A Grand Vitary wystają z mułu na grubość lakieru, gdyż czwarte miejsce od dołu, razem ze starszą siostrą i Kia i mitsubishi Pajero/Montero, nie dostarcza. I nawet toyoty RAV4 nie przekonują mnie 6 miejscem od dołu.

Skądinąd poprzednie generacje były kapkę wyżej - albo konkurencja była gorsza, tj. łatwiejsza.

Zadumałem się nad kiepskością tych małych SUVów tak głęboko, że aż mi się ulągł z tego wykres

SUV wykres

czyli zadałem sobie pytanie, czy dyskutowany wskaźnik kosztów wypadków ponoszonych przez ubezpieczycieli dla 48 modeli SUVów jest rozkładem w miarę normalnym i nieobcięty, czy jakiś nienormalnie porąbany. Jak widać jest z grubsza normalny i co gorsza, jeśli obcięty, to ze strony tych bezpieczniejszych SUVów... czyli maluchy wymienione powyżej, zawarte w jednym-dwu skrajnych słupkach po prawej, nie są w jakimkolwiek sensie symetryczne do bezpiecznych "czołgów", są znacznie gorsze niż prawo boskie i ludzkie przewiduje.

Stąd niniejszym Gran Vitary i RAV4 ok. 2000, nawet 4 drzwiowe (nieco bezpieczniejsze), zostają definitywnie skreślone z naszego słownika, i polecam je na prezent raczej dla ex-żony lub przysłowiowej teściowej, a nie dla żony.

Ale nie rozpaczajmy, gdyż pożytek ze statystyki jest taki, że można też pobawić się od drugiej strony, czyli z lewego ogona powyższego wykresu - i trafić na bardzo dziwne acz miłe zaskoczenie, panie i panowie, TADA! Ford Escape/Maverick model 2001 (NIE TEN STARSZY NA NISSANIE TERRANO! ten na Maździe!).

Bo jadąc paluszkiem od góry listy mijamy oczywiście przesadne lub kosztowne lub nieosiągalne w UK wozy (przeważnie wszystko na raz...), te Yukony, Land Cruisery i zaplątany przez pomyłkę autobus zwany Excursion, i trafiamy na ewenement, czyli w miarę popularny i tani model forda, na ósmej pozycji, wyprzedzający bmw X5, lexusa RXa, forda expedition/lincolna navigatora czy mercedesa M. A to są nadal dwa skrajne lewe słupki wykresu; normalne SUVy, nadal znacznie większe i kosztowniejsze niż Maverick, są jeszcze niżej. I tam też jest siostra forda, czyli Mazda Tribute (BTW tego to już naprawdę pojąć nie mogę).

Nie mam pojęcia jak to zrobili, jak to się stało, jak to jest w ogóle możliwe dla roku 2001, kiedy już wszyscy przykładnie nauczyli się robić badziew auto-moto, konkurując z hundayem i kia, że w ogóle istnieje samochodzik konkurujący bezpieczeństwem z półką dwa-trzy razy wyższą. I wydaje się, że nie tylko bezpieczeństwem, gdyż trwałością (np. kosztami kolizji w w/w statystykach, oczywiście dla USA) i łatwością utrzymania też - egz. 10-12 letnie które widuję w ogłoszeniach nie są jakoś specjalnie zgniłe czy rozpadające się, a powerpack z taurusa / silniejszych mondeo ma dosyć przyzwoite opinie.

Wydaje się, że Maverick 2001 powinien mieć na drugie "pomyłka", bo to wyraźna pomyłka i niedopatrzenie managemend Forda - a dla nas kandydat nr.1 i zaprawdę, ciekawa propozycja na SUVa żony.

oszust1
Fri, 13 Sep 2013 10:28:50
Co oznaczają te cyferki na osi X, bo na Y rozumiem k$, k€ or sth?

Fri, 13 Sep 2013 10:59:26
Tak trochę obok, bo ten ford to joint-venture forda i mazdy.

W Top Gear pokazywali pojazd, w którym Nissan dał design, a wykonanie Alfa Romeo. Hmm...

Fri, 13 Sep 2013 12:22:08
A o którymś aucie mówili "włoska precyzja, niemiecki temperament" ;)

Fri, 13 Sep 2013 12:25:39
Tak się zastanawiam, na ile istotne są względne porównania bezpieczeństwa tego typu. Jeśli w jakimś modelu ryzyko jest 2x większe niż w innym, to jest to oczywiście b. istotne jeśli obie te wartości są wysokie. Ale jeśli są niskie, to co za znaczenie ma czy ryzykuję jednym czy dwoma promilami, skoro ryzyko zejścia na serce w tym samym okresie mam i tak o dwa rzędy większe...

cmos
Fri, 13 Sep 2013 12:32:16
@kuba_wu
"A o którymś aucie mówili "włoska precyzja, niemiecki temperament""

Hiszpańska precezja. Bo to Seat był

Boni avatar Boni
Fri, 13 Sep 2013 13:22:45
Skala x to wskaźnik wzg. dobroci (100 przeciętny), y liczność modeli, bo to test na rozkład. Mediana jest ok 70, a nie 100, jak powinna, więc rozkład jest przesunięty, co zresztą widać.

[edited]

Dane nie mówią o śmiertelności (chociaż przeważnie koreluje) tylko o ubezpieczonych poszkodowanych na poziomie szpitala powiedzmy, więc tak normalnie znacznie powszechniejszych niż się wydaje. I nie idzie przecież o jakieś absolutne wartości, tylko że maverick jest 4x mniej "szkodowy" niż Grand Vitara.

Ten slogan był seata ("niemiecka precyzja, hiszpański temperament") a parafraza o VW, szczególnie golfach z okresu ("hiszpańska precyzja, niemiecki temperament")


Engine: Anvil 0.88   BS 2012-2018