Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2013-09-08, niedziela
Tagi:  triptrop, Alba
___________________________________
Jeszcze nie ma tygodnia, odkąd Grażyna jest w Szkocji, a już obeszła pół Braehead, całe Clydebank - ale, że nie chce jej się pisać o, to ja muszę.

Poza wskazaniem mi paluszkiem, w których miejscach i punktach zaopatrzenie sklepów i malli w Szkocji jest nadal lepsze (i czasem tańsze...) niż w PL, rzuciła spostrzeżeniem, że ludzie na ulicy czy w centrach handlowych wydają się tu znacznie mniej wkurwieni niż w Polsce.

Co nieźle oddaje wszystkość.

A dziś poleźliśmy w górki i dołki (z wodą), czyli nad Loch Lomond i okolicę.

Loch Lomond spore jest i ma wiele fajnych zakamarków, wysp, przystani i miejscowości nad, tudzież wszystko obramowane pięknymi górkami. Mamy dość blisko do parku i jeziora, ale pojechaliśmy aż do Rowardennan, gdzie praktycznie kończy się droga po naszej, wschodniej stronie Loch Lomond. Skądinąd, droga słaba, kręta i zakręcona, typowa dla szkockich zadupi, nawet lekko turystycznych. Dojechaliśmy na końcowy parking/camping w Rowardennan i poleźliśmy nad wodę, która w tym miejscu jest już jak typowy loch (czyli jezioro rynnowe):

loch lomond north

rowardennan

Pogoda była jak widać, raczej pochmurno, ale bez deszczu, i dobrze, bo w deszczu daleko byśmy nie zaszli, a w słońcu nasz bekon skwierczałby jeszcze bardziej.

Wysoce teoretycznym celem wycieczki był Ben Lomond, czyli najwyższa górka w okolicy, prawie 1000m (widzę ją z jakichś 30km, po drodze do domu), czyli szczyt w chmurze

ben lomond

Oczywiście, leżał daleko poza zasięgiem naszej kondycji, a raczej jej braku, weszliśmy na pierwszy większy garb, jakieś 1/3 ścieżki do szczytu; od łatwiejszej i "dłuższej" strony, rzecz jasna. Ale i tak było fajnie i widoki bardzo miłe.

rowardennan

A ścieżka, niby łatwa i amatorska, miejscami wcale nie była łatwa i przyjemna, szczególnie dla krasnoludka, jak Grażyna; bywało stromo rzędu 50 stopni i kamieniście.

rowardennan

I tyle, jak dla nas wystarczający parogodzinny wysiłek; wydaje się, że nie uszkodziliśmy się zbytnio (ja od plecaka, Grażka w nogach). Lato się kończy, nie tylko my mamy pomysł, żeby pozwiedzać przed zimą, więc były na szlaku spore tłumy - ale że byliśmy względnie wcześnie, było ok.

A za tydzień prawdopodobnie właściwe Highlands, Aberdeen, i okolice Keith i Rothes.

cmos
Mon, 9 Sep 2013 08:06:35
"rzuciła spostrzeżeniem, że ludzie na ulicy czy w centrach handlowych wydają się tu znacznie mniej wkurwieni niż w Polsce."

Bo w żadnym miejscu w którym byłem ludzie na ulicy czy w centrach handlowych nie byli tak wkurwieni jak w Polsce (sprawdzić czy akurat nie Polacy).
Według mnie samo to jest wystarczającym powodem, żeby się z Polski wyprowadzić i trzymać z daleka od skupisk Polaków w kraju zamieszkania.


oszust1
Mon, 9 Sep 2013 15:41:57
@cmos
Do Rosji sobie pojedź, najlepiej na jakieś zadupie, czyli gdziekolwiek poza Moskwę i Pitera.

@boni
Jak oceniasz szanse wyjazdu wakacyjnego w tamte rejony kompletnie w ciemno? Chodzi mi o ilość tabliczek "B&B" czy co tam panuje, które są widoczne z drogi. Nie mam ochoty rezerwować i trzymać się potem harmonogramu, tylko zatrzymywać się tam, gdzie akurat mam ochotę. Model idealnie działa w Skandynawii, pojęcia nie mam jak jest w Szkocji, bo nocowałem tylko w większych miastach.

Boni avatar Boni
Mon, 9 Sep 2013 19:40:14
@oszust1
@Szkocja w ciemno

Teoretycznie jest spoko, B&B na każdym rogu, w ciekawszych miejscach hotele i hoteliki (w takim maleńkim Killearn jak wyjdę przed kryptę, to mogę trafić kamieniem w całkiem spoko hotel i parę B&B). W praktyce, jedyne na co IMO trzeba uważać, to żeby przypadkiem się nie skoordynować z jakąś lokalną imprą czy bieżącym tematem, bo nagle się okazuje, że tu festiwal a tam rocznica na szlaku whisky, i nagle wszystkie łóżka w rejonie zabukowane jak w anegdocie z "Trzech panów w łódce".

BTW dlatego właśnie uwielbiam vana (bo na motorhome mnie nie stać) - jedziesz gdzie chcesz, stajesz gdzie chcesz, śpisz gdzie chcesz. No może poza niektórymi egzotycznymi strefami, np. skądinąd rejon z notki, gdzie wczoraj łaziliśmy, jest objęty wyjątkowym jak na Szkocję zakazem campingu/karawaningu (bo Glasgow latem za bardzo rozjeżdżało i rozdeptywało park narodowy).

cmos
Mon, 9 Sep 2013 19:40:33
@oszust
"Do Rosji sobie pojedź, najlepiej na jakieś zadupie, czyli gdziekolwiek poza Moskwę i Pitera."

No weź, nie po to się przenosiłem w drugą stronę.

oszust1
Mon, 9 Sep 2013 22:05:14
@boni
Dzięki. Sobie chyba wpiszę w kajecik na przyszłe lato.

@cmos
Wiesz, do Rosji niekoniecznie trzeba jechać na zawsze... Nie macie jakiegoś kontrahenta, klienta or sth? Tydzień w delegacji plus 2-3 dni we własnym zakresie - takie kombinacje od lat uprawiam i zaprawdę powiadam, ciekawe. Taka podróż w czasie o +- 30 lat. Oczywiście na prowincji. A jeżeli jeszcze znasz trochę rosyjski, to łykniesz tej egzotyki dużo więcej. Bo te wszystkie Afryki, Azje itp. to jest z definicji inna kultura, a tu - ludzi rozumiesz, pewien kod kulturowy jest wspólny, a jednak.

cmos
Tue, 10 Sep 2013 08:17:10
@oszust1
"Nie macie jakiegoś kontrahenta, klienta or sth?"

Oddziały w Rumunii, Singapurze i Brazylii. Nic w Rosji.

"A jeżeli jeszcze znasz trochę rosyjski, to łykniesz tej egzotyki dużo więcej."

W mowie dużo zapomniałem, ale cyrylicę nadal czytam bez problemu i rozumiem co miejscowi Rosjanie mówią. Ale jakoś mnie nie za bardzo w tamtą stronę ciągnie.

"a tu - ludzi rozumiesz, pewien kod kulturowy jest wspólny"

No właśnie chyba zbyt wspólny. Nie chcę do niego wracać.


rozie
Tue, 10 Sep 2013 08:27:15
Ładne krajobrazy. Ciekawe jak będzie zimą - zapowiada się mało ciekawie (wicher i mróz), chociaż może nie będzie tak źle z temperaturą, skoro blisko wody. Chociaż z drugiej strony duża wilgotność zwiększa odczuwalność temperatury.

Technicznie. Prośba: jeśli skalujesz obrazki w przeglądarce, zamiast dawać pomniejszone w defaulcie i pełną wersję np. po kliknięciu, to chociaż zapisuj foty do jpg, nie png. Trzykrotna różnica objętości bez widocznej zmiany jakości. Załadowanie fot na 512 kbit trwało więcej, niż przeczytanie wpisu i komentarzy, a na tablecie i tak niewiele widać.

Boni avatar Boni
Tue, 10 Sep 2013 13:38:28
@techniczne

Sory, było pewne zamieszanie i nie miałem czasu zmniejszyć, a jpgi akurat wychodziły jakieś takie przekompresowane i do d..., więc poszły pngi niestety.

rozie
Tue, 10 Sep 2013 19:25:09
Luz, nie płacę za transfer (chociaż GSM). Po prostu parę mruknięć poszło wieczorem w stronę tabletu i Aero2.

OTOH na swoim jesteś, mógłbyś to opędzlowywać nawet skryptem/cronem. No i od diabła serwisów online jest, które to załatwią. ;)

JoP332
Sat, 14 Sep 2013 11:03:58
Buchanan Castle Golf Course, Helensburgh Golf Course, Cameron House Golf Course.... Boni, ależ ja Ci zazdroszczę...

Boni avatar Boni
Sat, 14 Sep 2013 11:36:51
@JoP

Fakt, jest tego tu trochę ;) przeważnie niewielkie, ale po drodze do pracy mijam ze cztery; zresztą Hilton Park Golf Club, sąsiadujący z Milgavie Golf Course są całkiem duże i poważne, przejeżdżam obok codziennie, autentycznie przez płot i przed ich parkingiem. Ale na razie mnie nie ciągnie jakoś, choć koledzy z pracy się bawią piłeczkami.

JoP332
Sat, 14 Sep 2013 13:58:03
@golf
Spróbuj kiedyś, fajna zabawa. Nas wessało na tyle, że aż kupiliśmy dom na polu golfowym. (No, prawie, mamy putting range za płotem).
Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

rozie - Okulary
Sat, 23 Jun 2018 15:28
Zupełnie pominąłeś przyczynę, zastanawiam się,...

Boni - Srebrny ciągnik
Sat, 23 Jun 2018 00:26
Gospodarz nie pogoni, co najwyżej przypomni...

charliebravo - Srebrny ciągnik
Fri, 22 Jun 2018 12:26
@rozie Rzecz nie w tym czy złamią czy nie. Rzecz w...

cmos - Srebrny ciągnik
Fri, 22 Jun 2018 10:51
@rozie Krótko, bo zaraz gospodarz nas z lasu...

rozie - Srebrny ciągnik
Fri, 22 Jun 2018 07:43
@cmos Zdecyduj się, czy "głównie PR", czy porządne...

Boni - Srebrny ciągnik
Thu, 21 Jun 2018 22:37
Przepraszam, że się wyłączam z rozmowy, ale a) aż...

cmos - Srebrny ciągnik
Thu, 21 Jun 2018 16:09
@charliebravo "Co innego jeśli projektant sobie...

charliebravo - Srebrny ciągnik
Thu, 21 Jun 2018 14:20
@cmos Wyraziłem się nieprecyzyjnie - ja się...

cmos - Srebrny ciągnik
Thu, 21 Jun 2018 11:11
@rozie & arduino No weź, widziałeś w ogóle...

charliebravo - Srebrny ciągnik
Thu, 21 Jun 2018 10:27
@Arduino Jeżu Malusienki...a brakujące części...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP


Engine: Anvil 0.87   BS 2012-2017