Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

igor - Past perfect
Wed, 17 Apr 2019 18:03
@nostalgia dziedziczona Anecadata: jeden kolega gra...

janek.r - Cel - pal
Sat, 13 Apr 2019 09:26
Wańkowicz tak wspominał: Zaszedłszy do naszego...

Boni - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 20:22
@telemach Ja stoję mniej więcej tam gdzie Aniou,...

janek.r - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 16:25
Jednak nostalgia jest selektywna. Płyty winylowe to...

tyz_Aniou - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 09:58
Nie odróżniałbym specjalnie nostalgii i tęsknoty za...

telemach - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 00:51
Nie mylmy nostalgii i tęsknoty za światem...

Boni - Past perfect
Mon, 8 Apr 2019 20:13
@telemach, nostalgia Coś w tym jest, co mówisz,...

telemach - Past perfect
Mon, 8 Apr 2019 13:43
>>>trudno nie zauważyć, że fejsbuk to nie...

telemach - Cud nie-pamięci
Sun, 24 Feb 2019 01:36
100% zgody. Z wyjątkiem tego, że co "nikogo prawie"...

Boni - Cud nie-pamięci
Sat, 23 Feb 2019 10:22
@telemach O, Telemach jak żywy! ;) Prawda. Ale...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP

Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2011-08-31, środa
Tagi:  unrealpolitik, varia
___________________________________
(notka i komentarze są automatycznym importem z Bloxa, w razie rażących błędów proszę o info na boniWYTNIJ@clouds-forge.eu)

W odmętach dyskusji u WO trafiło mnie, nie po raz pierwszy, idiotyczne stwierdzenie o akcyzie i podobnych podatkach, że "zrobili akcję za obniżeniem akcyzy na paliwo [...] podatku akurat uderzającego głównie w zamożniejszą część społeczeństwa".

10 słów, i coś ze trzy błędy.

Po pierwsze, podatki od specyficznych towarów i usług GŁÓWNIE uderzają w używających DUŻO tychże usług i towarów. No chyba nie muszę uzasadniać, że np. akcyza na tytoń, mnie, niepalącemu, tak ogólnie zwisa, powiewa i łopocze? Bardzo podobnie na alkohol. Czy podobnie, na pierwszy rzut oka, akcyza na benzynę dla zatwardziałego pieszego/rowerzysty (bo na drugi rzut oka, zapłaci tę akcyzę od paliw, przy zakupie czegokolwiek co zostało przetransportowane, czyli praktycznie w każdym zakupie). Na drugim biegunie - jasne, że nałogowiec potrzebujący codziennej flaszki interesuje się i uderza w niego akcyza na gorzałę, albo petrolhead ujeżdżający V8 5.0 jest zainteresowany i dotknięty akcyzą na paliwie.

Ale skupiając się na przykładowej benzynie - skąd w ogóle pomysł, że najwięcej paliwa zużywają ci najbogatsi (już pomijając - czy zużywają też najwięcej gorzały?)? Bo używają gasguzzlerów? Wg. GUS w Polsce 2010 samochody osobowe na benzynę >2000cm3 pojemności stanowiły zaledwie 3% populacji, a zgrubnie krojąc to wg. rozkładu wieku pojazdów (bo bogaci nie jeżdżą przecież na co dzień 15 letnimi szrotami) i przyjmując, że w PL "prawie nówki" młodsze od 6 lat stanowią 10%, dostajemy powiedzmy 0,5% "dużych" benzyn w rękach bogaczy... zakładając nawet dwa razy większe przeciętne spalanie - jakie musiałby być przebiegi tych 0,5% osobówek, żeby w ogóle warto rozważać szczególne opodatkowanie ICH PALIWA? I w kogo uderza w takim razie akcyza na benzynie, w parę procent bogaczy, czy w 10mln zwykłych kierowców?

A to było tylko o kontekście zużycia opodatkowanego towaru. Bo po drugie - "uderzanie" przez podatek jest rzeczą względną. Chyba każdy z IQ ponad 70 rozumie, że jeśli takie samo paliwo z taką samą akcyzą jest zużywane np. przez middle class i lower class, to nawet jeśli założyć z sufitu, że MC zużywa 3x tyle paliwa, to zarabia 10x tyle co LC - więc MC akcyza boli MNIEJ niż LC. Z nudów kiedyś policzyłem, że żeby np. nieco zmienić moje nastawienie do szrotwagenów (powiedzmy, do ucieczki z benzyn 2.5-4.0 do poziomu 1.6-2.0 i/lub LPG (czyli powrót w okolice naszych pierwszych Scorpio i dochodów z tego okresu), ale jednak raczej nie aż do 1.2-1.6...) benzyna musiałaby być od dzisiaj po 8zł/l. Co oczywiście wykończyłoby natychmiast biznesplan połowy Polski, więc - not. A przecież my się na bogaczy nijak nie łapiemy - np. bogacze mają samochody podobnej wielkości i parametrów, ale nowsze, więc zużywające MNIEJ paliwa.

Po trzecie, tylko ktoś bardzo bardzo głupi lub naiwny, może uważać, że polityka podatkowa wokół POWSZECHNIE używanego i niezbędnego dobra, jak nośniki energii, jest szumnym "kształtowaniem zuzycia", gdy naprawdę - inaczej nazwanym (czyli podwyższonym) VATem. Bo jeśli np. nie można wybudować w PL domu bez prądu, i w praktyce nie można żyć na jakimkolwiek akceptowalnym poziomie bez prądu; i dla olbrzymiej części społeczeństwa i gospodarki nie ma alternatywy innej niż transport oparty o ropopochodne, itd itd to NIE MA tu żadnego kształtowania zużycia, jest co najwyżej mniejsze lub większe dławienie ludzi podatkami. Kształtowanie jest wtedy, kiedy da się wyróżnić sektory czy przedziały, ale nie kiedy jedziemy po 90% społeczeństwa podatkiem bez progresji, "po równo".

Dlatego, chociaż jestem fanem moto i wielkich niskoparametrowych silniorów, akcyza na pojazdy z wielkimi paliwożernymi silniorami TAK, ale wielka akcyza na ich paliwo NIE.2011/09/01 13:18:16
You forgot olej opałowy i paliwo "rolnicze" (jest jeszcze takie coś?).

Y.Boni
2011/09/01 13:45:03
@yzek

Zauważ, że I forgot wszelkie klekoty na gnojówkę, czyli diesle, właśnie żeby nie zaciemniać dyskursu rozróżnieniem czy gnojówka "na opał", "na chłopa", "na TIRa" czy "na skode w dieslu". Rozważanie i cyferki dotyczy osobówek na benzynę, i IMHO całkowicie wystarczą jako ilustracja.


2011/09/09 10:34:40
Po 1 - te 3% samochodów osobowych nie uwzględnia "ciężarówek" przerobionych z osobówek tylko z uwagi na VAT od zakupu i paliwa.

Po 2 - pominięcie oleju napędowego powoduje, że cały wywód jest bezsęsu

Po 3 - akcyza na paliwa kształtuje poprzez zniechęcanie. Ja mając wybór: dojazd do pracy za 130 zł/mies zbiorkomem czy 350 własnym samochodem czuję się zniechęcony do opcji nr 2.


Boni
2011/09/09 14:16:02
@dzejes

1) Uwzględniałem to przyokrąglając do 0.5%, zamiast 0.3%. Bo ciężarówek do 1500kg jest 700tys, niech 500tys realnie jest przekrętem, co podwyższa liczbę osobówek z 10,5mln do 11mln, co powiedzmy robi z 3% te 5% dużych osobówek na benzynę - z czego 10% nówek daje 0.5% i reszta wywodu w mocy.

2) Ja tam potrafię odróżnić benzynę od gnojówki czy tytoniu czy od prądu w gniazdku czy od gorzały, więc nie mam problemu z rozważaniem opodatkowania danego dobra.

3) A ja mam w szczerze w d..., ile mnie kosztuje jazda starą 2.9l benzyną na co dzień, w ogóle nie wiem ile aktualnie palą nasze samochody (IIRC wg. papierów te 2.9 coś koło 15/100 po mieście), dopiero przy transeuropejskich trasach rozważam, że może by coś jakoś zaoszczędzić. Czyli to zdaje się we mnie ma uderzać akcyza? no to nie wychodzi jej, bo cena, w tym akcyza, jakoś słabo mnie kształtuje. No dobra, 5.0 na wiosne sprzedałem, bo m.in. te 20/100 (jak się gazu nie dotykać) było bessęsem i rozważanie o benzynie po 8zł/l w mocy. Więc czaisz, że zanim mnie z moimi 12 czy 14l silników benzynowych w szrotwagenach na podwórku akcyza ukształtuje, to ciebie zniechęci, a LC zabije? Bo to jest teza, a nie, że akcyza WCALE nie kształtuje gospodarki.

Engine: Anvil 0.88   BS 2012-2018