Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2011-08-17, środa
Tagi:  szrot
___________________________________
(notka i komentarze są automatycznym importem z Bloxa, w razie rażących błędów proszę o info na boniWYTNIJ@clouds-forge.eu)

... czyli najbardziej egzotyczny szrotwagen w naszej flocie:

fiero_front

Pontiac Fiero rocznik '85, czyli raczej już youngtimer, niż po prostu szrotwagen. Wersja, można rzec, bazowa, 2.5l rzędówka na 3 biegowym automacie, zaledwie 98KM, klima i trochę elektryki. Stan też "bazowy" jak na tak stary samochód, wnętrze do całkowitego "odrobienia", klima z brakami w wyposażeniu, ogólnie "zastany" samochód (poprzedni właściciel wyemigrował, i mu się flota "zastała").

Jest to na pewno pierwszy (i chyba jedyny) masowo produkowany amerykański samochód z centralnym silnikiem. Sprawia wrażenie sportowego "czegoś" z lat '80, ale tak naprawdę miał być tanim wozidełkiem na dojazdy, z lekko sportowym wyglądem (dużo później podobną rolę miał w General Motors (GM) np. Opel Calibra). W Polsce czy EU egzotyka, w USA jeździ tego jeszcze sporo i ma status dość kultowy.

fiero_backBuda jest dość ciekawa technicznie, to "space-frame" - "typowa" dla Pontiaka/GM z epoki, ale tak naprawdę nietypowa dla osobówki konstrukcja: przestrzenna głęboko tłoczona blacha wewnątrz, panele z laminatu na zewnątrz. Czyli zero rdzy, co najwyżej usterki lakieru, i różne oczywiste i nieoczywiste zalety wzg. typowego złoma z blachy. I w zasadzie, brak jakichś wad (ok, w Fiero akurat wyszło dosyć ciężkie to wszystko, ale za to - przemocne, nadwozie spoko wytrzymuje pakowanie silników aż do V8, tudzież zderzeniowo jest bardzo ok). Identyczną konstrukcję ma nieco późniejszy dosyć popularny van - Pontiac Trans Sport / Chevy Lumina. Jest to tak dobra technicznie koncepcja, że po prostu wierzyć się nie chce, że nie przyjęła się szerzej, poza paroma modelami GM, i że w 2011 nadal tłucze się koszmarne ciężkie i projektowo beznadziejne samochody z blachy - ale oczywiście, tak jest nieco taniej...

Tu dygresja - projektantem obu tych ekstrawaganckich Pontiaków był Hulki Aldikacti (tureckie pochodzenie, amerykańska kariera), człowiek, który uczył się fachu pod okiem i w czasach DeLoreana, tak, TEGO DeLoreana od samochodu z "Powrotu do przyszłości". Zresztą, DeLorean i ska mieli koncepty w duchu Fiero już w późnych latach 60, jako "przeskalowaną Corvettę" dla taniej konkurencji z Mustangiem. Ale to Aldikacti z kolegami dołożył koncepcję centralnego silnika (w czasach kiedy DeLorean już rozkręcał swoją markę) - tyle, że w uberkonserwatywnym i przechodzącym akurat fazę "księgową" General Motors nie było wtedy szans na mały samochód sportowy, z porządnym napędem i zawiechą, zresztą, koncepcję Corvetty z centralnym silnikiem też uwalono Chevroletowi. Ale wtedy Bob Dorn, główny inżynier i był wyścigowiec, zasugerował, że z Fiero można wsadzić mały silnik i zrobić go "po taniości", i tak powstała koncepcja "commuter sport car", którą wysoki management GM "kupił".

fiero_intPotem była historia kompromisu chęci i możliwości. Primo, cały projekt był całkiem wporzo i miał olbrzymi potencjał. Secundo, space-frame, cała technologia i linia montażu to była czysta innowacja i samo piękno i dobro. Tertio, wybrano niby starawy, ale rzeczywiście zaskakująco oszczędny (6-8l/100 - i to naprawdę, a nie na papierze) i "niezjeżdżalny" (OHV z rozrządem na kołach zębatych) silniczek. Quatro, dano sporo fajnych gadżetów i wypasów (jak na swoje lata ofkors). Itd itd.

Ale, quinto, nie starczyło na nic więcej, a szczególnie na zawieszenie. Dopiero w '88, ostatnim roku produkcji, Fiero dostało sensowną zawieszkę. W miedzyczasie dostał V6 2.8, co znacznie wyrównało osiągi z wizerunkiem.

I zaraz potem, jak wiele innych fajnych rzeczy w General Motors, Fiero zostało zaorane pod pretekstem spadku sprzedaży (choć podobno do końca było rentowne, a sprzedaż przekraczała przewidywania). Jedni mówią, że maczał w tym palce Chevrolet (bo wystarczy popatrzeć na prototyp Fiero z '90, z którego sporo trafiło do Firebirda IV gen. i pomyśleć parę sekund, żeby zdać sobie sprawę, że za chwilę nikt by nie kupił przyciężkiej i przydrogiej Corvetty...) ale inni wskazują wzorzec typowy dla zarządzanego przez księgowych debili GM - nadludzki wysiłkiem jakaś banda maniaków przeforsowuje coś mega fajnego, są z tego pieniądze, ale też choroby wieku dziecięcego, konkurencja się budzi (tu - honda CRX i zaraz toyota MR2) więc po paru latach management kasuje projekt (oby nie razem z połową firmy), akurat jak choroby dziecięce minęły, i można tłuc kasę, a nie wtapiać w poprawki i reklamacje. A następne pokolenie managementu płacze rzewnymi łzami, że skancelowano taki fajny samochód dokładnie wtedy, kiedy mazda zaplanowała i pokazała przy pomocy MX-5 jak wykroić bardzo przyzwoity kawał tortu dwuosobowym "małolitrażowym" samochodzikiem sportowatym...

Nasz egzemplarz ze zdjęć aktualnie jest rozgrzebany - wnętrze jest gdzieś w "połowie drogi", i strzeliła elektronika silnika (bo to skądinąd porządny monowtrysk, nie żaden gaźnik), więc wrasta w działkę pomału, bo nie jeździ i nie mam na niego czasu. Ale na pewno nie jest "do odstrzału" i mam nadzieję, że się go w końcu odpicuje i pojeździ trochę, ten nasz commuter sport...


Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

charliebravo - Srebrny ciągnik
Fri, 22 Jun 2018 12:26
@rozie Rzecz nie w tym czy złamią czy nie. Rzecz w...

cmos - Srebrny ciągnik
Fri, 22 Jun 2018 10:51
@rozie Krótko, bo zaraz gospodarz nas z lasu...

rozie - Srebrny ciągnik
Fri, 22 Jun 2018 07:43
@cmos Zdecyduj się, czy "głównie PR", czy porządne...

Boni - Srebrny ciągnik
Thu, 21 Jun 2018 22:37
Przepraszam, że się wyłączam z rozmowy, ale a) aż...

cmos - Srebrny ciągnik
Thu, 21 Jun 2018 16:09
@charliebravo "Co innego jeśli projektant sobie...

charliebravo - Srebrny ciągnik
Thu, 21 Jun 2018 14:20
@cmos Wyraziłem się nieprecyzyjnie - ja się...

cmos - Srebrny ciągnik
Thu, 21 Jun 2018 11:11
@rozie & arduino No weź, widziałeś w ogóle...

charliebravo - Srebrny ciągnik
Thu, 21 Jun 2018 10:27
@Arduino Jeżu Malusienki...a brakujące części...

rozie - Srebrny ciągnik
Thu, 21 Jun 2018 07:12
@Boni @każda "puszka" nieczynna po byle stłuczce Mam...

kuba_wu - Okulary
Thu, 21 Jun 2018 00:25
Z jednej strony fakt bestialskiego zabijania fok budzi...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP


Engine: Anvil 0.87   BS 2012-2017