Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

igor - Past perfect
Wed, 17 Apr 2019 18:03
@nostalgia dziedziczona Anecadata: jeden kolega gra...

janek.r - Cel - pal
Sat, 13 Apr 2019 09:26
Wańkowicz tak wspominał: Zaszedłszy do naszego...

Boni - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 20:22
@telemach Ja stoję mniej więcej tam gdzie Aniou,...

janek.r - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 16:25
Jednak nostalgia jest selektywna. Płyty winylowe to...

tyz_Aniou - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 09:58
Nie odróżniałbym specjalnie nostalgii i tęsknoty za...

telemach - Past perfect
Wed, 10 Apr 2019 00:51
Nie mylmy nostalgii i tęsknoty za światem...

Boni - Past perfect
Mon, 8 Apr 2019 20:13
@telemach, nostalgia Coś w tym jest, co mówisz,...

telemach - Past perfect
Mon, 8 Apr 2019 13:43
>>>trudno nie zauważyć, że fejsbuk to nie...

telemach - Cud nie-pamięci
Sun, 24 Feb 2019 01:36
100% zgody. Z wyjątkiem tego, że co "nikogo prawie"...

Boni - Cud nie-pamięci
Sat, 23 Feb 2019 10:22
@telemach O, Telemach jak żywy! ;) Prawda. Ale...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP

Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2011-07-12, wtorek
Tagi:  namysł
___________________________________
(notka i komentarze są automatycznym importem z Bloxa, w razie rażących błędów proszę o info na boniWYTNIJ@clouds-forge.eu)

O edukacji miałem napisać dawno i dużo, bo ponieważ, bo obiecywałem gdzieś we flejmach o feminizmie program pozytywny, bo falami wracają w intehnetsach różne narzekania i oburzenia na tle matur. Ale napiszę krótko, a nawet skrótowo, bo mi się nie chce długo.

Tera puszczę się poręczy i polecimy Heglem (i skądinąd, nie do końca jest to żart).

Teza jest taka, że jeśli ktoś by naprawdę chciał piękna i dobra, m.in. rozmontować kulturę patriarchatu w XXIw. a nie wierzy w szybką autoewolucję to powinien znaczny wysiłek dyskursu i nacisk społeczny skierować na edukację, dającą lepszych ludzi i niszczącą ile się da np. memy patriarchatu. Ale oczywiście nie na jakieś "edukacje" przez lobbing czy polityczne "podważanie oczywistości" patriarchatu, gdzie i podważania mało, ani oczywistości nie są takie oczywiste - raczej przez tę prostą niemodną pozytywistyczną edukację dzieci i młodzieży, której nędzny poziom przekłada się wprost na nędzny poziom wiedzy, w tym wiedzy o świecie poza tv i netem, i zdolności rozwiązywania problemów, którą prezentuje młodzież i młodzi dorośli. I można pokazywać i dyskutować lepsze modele nauczania, tudzież środki i podwyżki płac dla prawdziwych nauczycieli, lepsze modele matur (jak wzorowane na IB) itd itd. Tudzież można zapytać, czemu mając niezłe zaplecze genderowe w sfeminizowanej kadrze nauczycielskiej, prawie żadna organizacja feministyczna nie pracuje u podstaw, mocarnie projektując programy i szkoląc nauczycielki w kierunku pożądanych zmian genderowych, a zamiast tego koniecznie "żonda dostempu do moża" polityki.

Tyle, że na wstępnej dyskusji możemy w zasadzie zakończyć, gdyż co ponad to, to marnowanie pasma - antyteza jest taka, że żadna strona nie jest zainteresowana dobrą i głęboką edukacją (w tym edukacją anty-patriarchalną w kontekście feminizmu trzeciej fali). Bo po pierwsze, już wygrał model permisywny naszej cywilizacji (wszystko ma być łatwo i przyjemnie, najlepiej bez wysiłku, w ostateczności - ma przyjść według subiektywnego starania, a nie według intersubiektywnego efektu) - stąd 19 latek pisze na szkole "j...bać rząd", stąd rodzice i maturzyści narzekają na system, itd itd. Bo przecież im się należy przysłowiowa matura, albo i magisterka, i święty spokój, a jak efekty edukacji są na poziomie mułu pod dnem to - winni są inni. Nauczyciele też nie będą tyrać za grosze, zresztą, jeśli są jeszcze w PL dobrzy nauczyciele, to chyba hobbyści tylko, bo nie za pieniądze. Wyższe uczelnie i ich kadra nie ruszy systemu, bo przecież w ich interesie jest jeszcze więcej durnych studiów i jeszcze durniejsza młodzież, wymagająca więcej zajęć wyrównawczych. Politycy przeważnie mają perspektywę za krótką, stąd mają takie rzeczy jak przyszły pracownik i przyszły wyborca w dupie, bo to nie jest cel na następne wybory; zresztą, ciemną masą łatwiej manipulować medialnie, i dopóki o to chodzi w demokracji, podcinaliby gałąź na której siedzą. A w szczególe i kontekście rozmontowania patriarchatu - aktywny feminizm ma w d... edukację, bo przecież dobra manifa i wejście do polityki jest dla aktywu tak naprawdę zylion razy ważniejsze niż poprawa memów genderowych społeczeństwa za 20 lat. Dwa, nie mamy za co zrobić rewolucji w edu.pl - na pierwszy rzut oka jest grzybnia z ch...nią, bo wydajemy jakoś o połowę mniej niż średnia EU na głowę ucznia rocznie, ale w proporcji do PKB to jednak wydajemy tyle samo. Bieda po prostu.

Po takiej czarnej antytezie należałoby się pochlastać, bo zaprawdę, zadepcze nas w końcu tłum ćwoków bez podstawowego wykształcenia i wiedzy, BKŚ oderwany od netu i LC oderwana od gwiazd chodzących na rekach po lodzie - oni już są naszymi (naszymi w sensie #po40, a może nawet #po30) co-workerami, podwładnymi, spotykamy ich nie tylko w lolkontencie, ale w banku, urzędzie, firmach, necie, no i rodzinie... i za chwilę będą szefami i decydentami. Ale nie ma się co przejmować czarną stroną wizji, bo synteza jest taka - w permisywnym i mli-mli "społeczeństwie 80/20" edukacja, jak każde dobro, jest już dla wszystkich, tyle, że przeważnie żenująco tandetna. I tak ma być, bo tak naprawdę, większość ludzi jest po prostu zbędna, ich praca jest zbędna, więc i sadzenie w nich wiedzy czy rozwijanie ich intelektu jest zbędne. A że podejście permisywne, i model 80/20, i usieciowanie ludzi (w tym usieciowaniu - dewaluacja nauczania wzg. baz wiedzy netu, i nieodwracalna utrata skupienia wzg. klikania po neuronach, itd itp) zabije w końcu, najpierw intelekt, potem mądrość, na deser demokrację? So fakin what - jeśli celem jest względne szczęście rzesz niepotrzebnych ludzi, niech im będzie, elity zawsze się wykształcą, w obu znaczeniach tego słowa.

A jeśli ciemnota i ignorancja rozłoży naszą cywilizację szybciej niż technologia ją połata - trudno, będzie inna cywilizacja, kogo to obchodzi. Jeśli będzie powszechnie znacznie gorsza, czyli trudniejsza do przetrwania, i osiągnięcia minimum sukcesu życiowego - to inteligencja i wiedza znów będą w powszechnej cenie. I dopiero wtedy. Ale o tym innym razem.2011/07/12 15:10:47
@boni
"to inteligencja i wiedza znów będą w powszechnej cenie"

Zabawne, jakiś czas temu wygłosiłem podobną opinię, przywołując jako ilustrację przypadek Gabriela z jednego z moich ulubionych filmów. To po prostu leży w naszej naturze, dlatego nie rwę włosów nad Upadkiem Cywilzacji Białego Człowieka. Wyginiemy, nie ma bata.


2011/07/12 15:23:36
"Tudzież można zapytać, czemu mając niezłe zaplecze genderowe w sfeminizowanej kadrze nauczycielskiej, żadna organizacja feministyczna nie pracuje u podstaw, mocarnie projektując programy i szkoląc nauczycielki w kierunku pożądanych zmian genderowych, a zamiast tego koniecznie "żonda dostempu do moża" polityki."

Małe i średnie NGO (łódzki Pactus, ogólnopolski Ponton) trochę nad tym pracują, przygotowując dla nauczycieli szkolenia związane z lokalnymi problemami. Moja Żona pracuje przy drobnych szkoleniach dla szkół, związanych z lokalnymi problemami wykluczenia i płci. Nauczyciele generalnie są pozytywnie nastawieni (sprawdzić czy nie katechetka).


2011/07/12 18:18:52
Mały przypis anegdotyczny.
Moja córka zrobiła kartkówkę na zajęciach ze statystyki na psychologii.
Studenci studiów dziennych oddawali rozwiązane zadania po 10 minutach, śmiejąc się, że takie łatwe.
Studenci studiów wieczorowych oddawali nierozwiązane zadania po 10 minutach, narzekając, że są zbyt trudne i nie warto nawet podchodzić.


Zadania były oczywiście te same...


Boni
2011/07/12 19:18:35
@aniou

Ale co konkretnie w kontekście Gabriela, bo mi nie leży w kontekście??

@redezi
"Małe i średnie NGO (łódzki Pactus, ogólnopolski Ponton) trochę nad tym pracują, przygotowując dla nauczycieli szkolenia związane z lokalnymi problemami. Moja Żona pracuje przy drobnych szkoleniach dla szkół, związanych z lokalnymi problemami wykluczenia i płci. Nauczyciele generalnie są pozytywnie nastawieni (sprawdzić czy nie katechetka)."

Ok, ale to nie jest "mocarne" czy szeroka praca u podstaw jaką mam na myśli (co najwyżej mogę kwantyfikator zmienić, bo tam chyba miało być "prawie żadna", ale pisałem w pośpiechu). Jakbym był aktywnym feministkiem z rzeczywistym celem "za 30 lat postawa patriarchalna ma być tam gdzie palenie papierosów teraz" to bym jednak projektował ruch w typie edukacji robotników i w ogóle ruchu robotniczego na początku XXw, a nie drobne rozwiązywania lokalnych problemów genderowych przez nauczycielki. Tyle że mam silne przekonanie, że cele aktywu feministycznej MMC są inne.


2011/07/12 20:11:23
@boni_s
"Ale co konkretnie w kontekście Gabriela"

On planował ogólną jesień średniowiecza i dumzdej dla mas, bo uważał, że ludzie jako tacy tylko wtedy są skłonni pokazywać swe dobre cechy, gdy się ich przyciśnie, przydusi i ogólnie postawi w przegranej sytuacji. Gdy jest nam dobrze, to dzieje się z nami źle i gnijemy w bezruchu i bezwolności.

Koresponduje to bezpośrednio z Twoją opinią z ostatniego akapitu.


Boni
2011/07/12 23:00:09
@aniou

Ok, kumam, jakiś tępy byłem że od razu nie zrozumiałem o jaki kontekst Gabriela ci biega. A film i historyjka zacne i #lubieto, jak zawsze kiedy Gaiman wyjdzie ze skorupki i krzyżuje się z popkulturą szerszą niż ta dla ubergeeków ;)

A w tym właśnie temacie, to właśnie jest cdn na końcu noci, bo kiedyś walnę w końcu miniesej porównawczy o tym, że kiedy gorzej to lepiej. Ale to nieprędko.


Piotr
Sat, 16 Jan 2016 12:09:49
Nie działa link do poprzedniej notki:
"Nudy #po40"

Boni avatar Boni
Sat, 16 Jan 2016 15:05:46
@Piotr

Ogólne dzięki za przegląd techniczny bloga, kto by się spodziewał, że komuś się chce to czytać.

Powyższy bug jest zauważony dawno temu, ale deko trudny do poprawienia; problem z haszem w nazwie pliku itd. itp. po imporcie z Bloxa.
Engine: Anvil 0.88   BS 2012-2018