Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

Codiac - Zakazane piosenki
Mon, 10 Dec 2018 15:46
Wpadło mi dzisiaj coś takiego. Może nie jest to coś...

Boni - Premium
Wed, 14 Nov 2018 13:35
@zz_top Tak szczerze, to nie ogarniam i nie wnikam,...

zz_top - Premium
Wed, 14 Nov 2018 08:52
Ej, ale czemu ty jako premium szukasz w Audi A7 czy...

Boni - Premium
Wed, 14 Nov 2018 03:11
Obejrzałem sobie różności i powiedzmy, chyba...

Boni - Premium
Tue, 13 Nov 2018 20:24
@zz_top A to faktycznie porażka. Powiedzmy, dalsze...

zz_top - Premium
Tue, 13 Nov 2018 20:07
Nawet mnie zaciekawiłeś tą germańską trójcą i...

Boni - Premium
Tue, 13 Nov 2018 19:47
@zz_top Zapewne masz rację, tyle że z merolami ze...

zz_top - Premium
Mon, 12 Nov 2018 16:29
Na fali oglądania nowego nabytku znajomego (Mercedes E...

Boni - Historie renesansowe
Mon, 5 Nov 2018 09:32
@Gammon Pewnie tak, gdzieś tam były używane....

Gammon No.82 - Historie renesansowe
Mon, 5 Nov 2018 06:11
Czy mi się śni, czy morskie armaty z brązu bywały w...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP

Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2016-08-02, wtorek
Tagi:  hejt, varia, namysł
___________________________________
Miałem popełnić sążnistą notkę hejtersko-polityczną, z moich normalnych pozycji kosmopolityczno - internalistycznych (w sensie - wewnątrzsterownego buca w średnim wieku) o patriotyzmach, nacjonalizmach i szowinizmach, i dlaczego przystoją raczej małpom a nie ludziom normalnym; oczywiście na tle intensywnego machania białoczerwonego czym popadnie z okazji Powstania itd. no i dlaczego raczej się to nie zmieni, bo jednak ludzie en masse ciągle i ciągle nie oderwali się zbytnio od socjalizacji i interakcji stada małp. I dlaczego chyba ogólnie byłoby nieco lepiej (w sensie, mniej nieszczęścia, a nie - więcej szczęścia), jakby wszyscy byli nieco bardziej internalistyczno - internacjonalistyczni, pomarzyć piękna rzecz.

Ale w trakcie mini-researchu na potrzeby notki, ch... mnie strzelił, gdyż odkryłem taki drobiazg - o poczuciu kontroli (locus of control, pojęciu moim zdaniem kluczowym w rozważaniu socjalizacji i "kto jest temu wszystkiemu winien", potem - kluczowym w internalizacji / eksternalizacji, potem identyfikacji, potem patriotyzmach srakich i owakich itp.) wypisano od lat 60' morze znaczków, i bajcików też, i zylion prac. Tylko, że jakoś wszystko co można znaleźć nt. to albo pierdolety klasy "co to LoC - bo To Ważne" albo "zbadaj se LoC w weekend", lub bardzo bardzo BARDZO poważne prace, badające LoC menadżerów, nauczycieli przedszkolnych, albo i muzyków (serio, nie żartuję) itd. itp., albo wzg. płci, dżenderów czy innych kóltór; nie sposób natomiast znaleźć proste przekrojowe badania czy statystki populacji, niech nawet, powiedzmy, w skali narodów czy kultur itp. ale "całej populacji", a nie genderów czy leaderów - bo po prostu chciałbym wiedzieć, którego LoC jest wśród homoniesapiens więcej. A przynajmniej ja nie potrafię znaleźć, bez płacenia w ciemno za podejrzane artykuły całkiem ciężkimi $$$. Czyli jestem na ten temat albo za głupi, albo za skąpy.

I stąd - pieprzyć to pieprzenie, dobranoc państwu.

Leslie
Tue, 2 Aug 2016 10:07:37
A na scihubie nie ma za darmo tych artykułów może? :-)

zz_top
Wed, 3 Aug 2016 11:16:04
Ja mam dystans do kwestionariusza Rottera. Jakoś tak w ubiegłym roku na jakimś szkoleniu trenerzy postanowili zrobić to średniemu szczeblowi w naszej firmie i że tak powiem wyszedł "biały szum". A już u mnie w szczególności, bo wynik można by podsumować dokładnie jak to, co wychodzi mi w Political Compass - ten test jest za słaby, by wykryć Twoje preferencje. Czyli ogólnie wiadomo, że gówno wiadomo :-) Prawdopodobnie przyczyną takiego stanu były użyte w kwestionariuszu sformułowania "czasami mam wrażenie", albo "zazwyczaj wydaje mi się"...

Boni avatar Boni
Wed, 3 Aug 2016 22:24:13
@Leslie

Tych paru co wypatrzyłem, jednak na scihubie nie znalazłem.

@zz-top

Zgadzam się, że oryginalny Rotter obsysa, bo raz, nieco za słaby i "krótki", dwa, trywialne jest naciąganie go w dowolną stronę. Dlatego szukałem czegoś a) na lepszych narzędziach b) na dużych populacjach. Ale nic free nie znalazłem, a płacić 40 dolków, żeby się dowiedzieć, że ktoś tam se zagregował mechanicznie milion tesów Rottera przez pół świata, albo i coś gorszego spłodził, no to jednak nie. A potem mi przeszło.

rozie
Thu, 4 Aug 2016 07:25:47
Tradycyjnie wtrącę, że smutne jest, że za dostęp do tych artykułów trzeba płacić. Szczególnie, że nauka i edukacja w znacznej mierze są finansowane z pieniędzy państwowych.

Zresztą, potem są wesołe efekty, typu niektóre wnioski w popularnych mediach są uogólniane na całą populację, a próbki małe i ewidentnie zbiasowane.

Co przypomina mi powszechniejącą praktykę robienia "badań" na studiach w formie ankiety internetowej, na zasadzie "20 pytań; wyślij do znajomych; udostępniajcie!!!111oneone". Zwykle potem to znika ze światła dziennego, więc wyników/opracowania nawet nie widać, ale z założenia (temat pracy/badań) wynika, że ma to być szersze. Mój ulubiony temat takich badań to badanie dajmy na to przeciętnej ilości czasu spędzanego przy komputerze w społeczeństwie itp.

I w sumie byłoby pół biedy, że taka lipa jest odczyniana na zaliczenie, gdyby autor badań uczciwie zinterpretował wyniki i nie udawał, że nie robił drobnego, zbiasowanego wycinka. Ew. po prostu napisał, dlaczego nie udało mu się zebrać reprezentatywnej próbki. Jeszcze gorzej, że tego typu dane trafiają potem do tzw. prac naukowych generowanych przez pracowników uczelni...

krwawy_krolik
Fri, 5 Aug 2016 13:41:20
@rozie

Poprawna konstrukcja probki nie jest latwa ani tania.

zz_top
Fri, 5 Aug 2016 15:18:10
@krwawy
A już projektowanie poprawnego eksperymentu naukowego to już w ogóle odlot :-)

rozie
Sat, 6 Aug 2016 06:13:53
@krwawy_krolik Ktoś twierdził, że studia mają być łatwe?

krwawy_krolik
Mon, 8 Aug 2016 00:43:25
@rozie Ale czytaj zdania do konca plz.

RobertP
Wed, 10 Aug 2016 15:28:41
A już projektowanie poprawnego eksperymentu naukowego to już w ogóle odlot

W "Bonobo i ateista" (tytuł głupi, książka niezła) jest o projektowaniu eksperymentów z małpami, słoniami itd.
Są to jedne z weselszych fragmentów, kiedy grono naukowców wybiera najbardziej szeleszczący papier do zawijania łakoci, żeby nie można było zeżreć nagrody ukradkiem.

zz_top
Thu, 11 Aug 2016 08:36:43
@RobertP
Człowieku, ja mam poważne wątpliwości co do poprawności konstruowania eksperymentów w technice (inżynierii) z którą mam na co dzień do czynienia :-). A o eksperymentach z dziedzin antropologii (czy może prymatologii), socjologii i psychologii, o których sobie czasami poczytuję, to może zamilczmy, bo się zapluję ze śmiechu...
Engine: Anvil 0.88   BS 2012-2018