Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2014-07-05, sobota
Tagi:  varia
___________________________________
Chodził za mną temat matur (również - bo córka, porzucona w Polsce na pastwę, zdawała - zdała - gratulacje, oklaski, dobry dzieciak); a szczególniej lamenty nad matematyką i narzekania a to na zbyt wysoki poziom egzaminu, a to na zbyt niski poziom edu.

No to se z nudów i z marszu właśnie zrobiłem tę maturę z matmy, w regulaminowym czasie, regulaminowymi środkami. Paru rzeczy oczywiście nie dotknąłem metrowym kijem (logarytmy? haha... ha...), parę pomyliłem trywialnie albo próbowałem zgadnąć, na coś tam nie starczyło czasu (deser, którego nie zdążyłem - rozkład wielomianu trzeciego stopnia), no i w paru miejscach, których byłem bardzo pewny, też się rąbnąłem (jakaś funkcja źle przesunięta, bo się nie odróżnia + od -, no i zdaje się, że totalnie nie znam się na stożkach o_O). W zadaniach otwartych też se poodejmowałem trochę punktów, bo rozumowania i równania ok, ale rachunki na tych ułamkach i pierwiosnkach, no to już niekoniecznie.

Osiągnąłem 38pkt. czyli 76% (i wrażenie, że to strasznie łatwe było). Powiedzmy, zapisując formalnie i na czysto spieprzyłbym więcej, oceniający też mógłby być mniej łaskawy niż samoocena, no niech będzie 70%. Nieważne zresztą, choćby nie wiem jak liczyć, i tak zdałem lajtem i z marszu, bo limit to żenujące 30% (tj. same testowe starczały z zapasem, zadania otwarte wcale nie są potrzebne do zaliczenia tego egzaminu...).

29% maturzystów, teoretycznie - zakutych do matury, tego limitu nie osiągnęło.

Po tym małym eksperymencie oficjalnie stwierdzam, że polska edukacja leży pod mułem i dnem. I że trochę szkoda, że w dorosłe życie wchodzą kolejne roczniki niewykształconych ciemniaków (w sensie - których nie nauczono; którzy nie umieją się uczyć; którzy nie wierzą, że mogą się nauczyć) - zapewne będą jeszcze łatwiejsze do wydymania i zmanipulowania, niż poprzednie.

Janek R.
Sun, 6 Jul 2014 16:17:50
Ktoś na blablerze wspomniał o informatykach, którzy przy rekrutacji do pracy polegli na zadaniu: napisz kod obliczający deltę równania kwadratowego.
W trakcie testu MIELI dostęp do sieci.

Boni avatar Boni
Sun, 6 Jul 2014 18:55:44
Mhm. Poza ogólnym pitoleniem o maturach, pobocznym wyzwalaczem eksperymentu i notki był Młody Inżynier (TM), który w piątek mnie zapytał jak się oblicza powierzchnię koła (w sensie - jeśli drut ma średnicę X, to jego przekrój jest eee, yyy). Więc ok, może nie tylko polska edu leży tam gdzie leży.

cmos
Mon, 7 Jul 2014 07:25:06
@boni

A ja, obserwując edukację w Niemczech, mam wrażenie że edukacja komunistyczna zawyżyła nam standardy. Teraz myślimy, że to co mieliśmy wtedy to była norma - a to była co najmniej średnia strefa stanów górnych.

Boni avatar Boni
Mon, 7 Jul 2014 08:40:48
@cmos

No może coś w tym jest troszeczkę, ale nawet jeśli, to raczej w sensie anty-permisywnym (czyli - lepszego bata na uczniów i egzekwowania wymagań), a nie wysokiego "poziomu szkolnictwa". Bo szkoły bardziej wymagające były ogólnie "dawniej" a nie "za komuny".

cmos
Mon, 7 Jul 2014 10:16:09
@boni i wymagania

Mam na myśli raczej zakres i układ programu nauczania niż wymagalność, bo z wymagalnośćią to i za komunizmu było różnie.


Boni avatar Boni
Mon, 7 Jul 2014 10:47:31
@cmos

No w sumie racja, programy, szczególniej przedmiotów ścisłych, były na nieco wyższym poziomie. To powiedzmy, połowa tej zapaści jest z obniżenie poziomu, połowa to "czy się stoi czy się leży przejście do następnej klasy się należy".

Ezechiel
Wed, 9 Jul 2014 09:28:01
Z programami to jest tak, że Finlandia i Indie mają bardziej rozbudowany program matematyki i fizyki rozszerzonej i sensowniejsze podstawowe (dochodzi drobna matma finansowa, jak ktoś nie idzie ścieżką hardkor-polibuda-ścisłe).

W Polsce mieliście (ja to na zdychające końcówki zdążyłem) skutek zimnowojennej rywalizacji o matematykę (reformy po Sputniku). Motywacja jest dziś podobna (biznes kusi), ale nie ma "szerokiej bazy" (koła szachowe, ligi zadaniowe, dodatkowe zajęcia w Pałacach Młodzieży). No i zdegenerowała kadra nauczycielska (po 1989 zarobki na zewnątrz szkoły wyssysają ściślaków mających niezerowy skill pedagogiczny).
Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

rozie - Srebrny ciągnik
Thu, 21 Jun 2018 07:12
@Boni @każda "puszka" nieczynna po byle...

kuba_wu - Okulary
Thu, 21 Jun 2018 00:25
Z jednej strony fakt bestialskiego zabijania fok budzi...

Boni - Srebrny ciągnik
Wed, 20 Jun 2018 21:17
@rozie @każda "puszka" nieczynna po byle...

rozie - Srebrny ciągnik
Wed, 20 Jun 2018 18:36
@Boni Chcesz przekładać tę swoją puszeczkę, ze...

janekr - Srebrny ciągnik
Wed, 20 Jun 2018 07:39
"Żeby przypadkiem 3rd party zamienników nie można...

Boni - Srebrny ciągnik
Tue, 19 Jun 2018 10:10
@rozie Widać, że nie mieszkasz na szrocie i se...

cmos - Srebrny ciągnik
Tue, 19 Jun 2018 07:38
@zabezpieczenia przeciwkradzieżowe Ale z moich...

rozie - Srebrny ciągnik
Tue, 19 Jun 2018 06:27
@Boni No tłumik czy opona to całkiem nie, błotnik...

cmos - Srebrny ciągnik
Mon, 18 Jun 2018 09:06
@leasing Przypominam, że model "leasing only"...

Boni - Srebrny ciągnik
Mon, 18 Jun 2018 08:55
@rozie "Teoryzujesz docent", myli ci się...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP


Engine: Anvil 0.87   BS 2012-2017