Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

Codiac - Zakazane piosenki
Mon, 10 Dec 2018 15:46
Wpadło mi dzisiaj coś takiego. Może nie jest to coś...

Boni - Premium
Wed, 14 Nov 2018 13:35
@zz_top Tak szczerze, to nie ogarniam i nie wnikam,...

zz_top - Premium
Wed, 14 Nov 2018 08:52
Ej, ale czemu ty jako premium szukasz w Audi A7 czy...

Boni - Premium
Wed, 14 Nov 2018 03:11
Obejrzałem sobie różności i powiedzmy, chyba...

Boni - Premium
Tue, 13 Nov 2018 20:24
@zz_top A to faktycznie porażka. Powiedzmy, dalsze...

zz_top - Premium
Tue, 13 Nov 2018 20:07
Nawet mnie zaciekawiłeś tą germańską trójcą i...

Boni - Premium
Tue, 13 Nov 2018 19:47
@zz_top Zapewne masz rację, tyle że z merolami ze...

zz_top - Premium
Mon, 12 Nov 2018 16:29
Na fali oglądania nowego nabytku znajomego (Mercedes E...

Boni - Historie renesansowe
Mon, 5 Nov 2018 09:32
@Gammon Pewnie tak, gdzieś tam były używane....

Gammon No.82 - Historie renesansowe
Mon, 5 Nov 2018 06:11
Czy mi się śni, czy morskie armaty z brązu bywały w...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP

Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2013-02-04, poniedziałek
Tagi:  varia
___________________________________
Jest takie dosyć popularne podejście i pojęcie, że wycofanie ze świata, wewnętrzne emigracje, te wszystkie chińskie i japońskie klasztory na pięknych górkach czy inne leśniczówki w Bieszczadach; te wieże z kości słoniowej myślicieli i naukowców czy wyobcowane apartamenty bogaczy i celebrytów na wysokich piętrach apartamentowców; te wszystkie oświecenia i alienacje - to ruch w górę, uwznioślenie, droga do Boga albo bóstwa albo do nieba i świętego spokoju, i w ogóle z wysokiego narożnika dowolnej Świątyni cały świat jest w dole.

Tylko, że nie.

Właściwa analogia jest odwrotna - oczywiście cały świat i cały social network był, jest i jeszcze długo będzie tam gdzie zawsze, na płaszczyźnie - to delikwent jest coraz niżej i niżej, nie ważne czy z powodu oświecenia czy depresji czy sławy i bogactwa czy co tam innego akurat powoduje alienacyjne ciążenie. Najłatwiej przekonać się, jak właściwa jest perspektywa, w której odpada się i opada się od powierzchni świata do własnego mikrokosmosu-osobliwości (oby nie do osobliwości-w-samotności), to jeśli spróbować wrócić znad horyzontu zdarzeń do normalnej płaskiej przestrzeni i jednorodnego pola społecznej grawitacji ludzi, zdarzeń, zjawisk. To oni są W GÓRZE.

Praca jakiej to wymaga jest gigantyczna. A w pewnych przypadkach wydaje się nieskończona - co chyba pośrednio sugeruje, że osoba jest już pod horyzontem zdarzeń.

Żeby było jasne - pomimo negatywnych konotacji i złych skojarzeń studni grawitacyjnej czy czarnej dziury nie mówię, że te oderwania-opadania są koniecznie złe czy negatywne, osobowość-osobliwość na dnie społecznej studni grawitacyjnej może być całkiem dobrą i szczęśliwą osobliwością. Może.

rozie
Wed, 6 Feb 2013 21:33:27
Praca, by mieć apartament na wysokim piętrze też jest zdaje się niewąska, więc przykład chybiony.

Boni avatar Boni
Thu, 7 Feb 2013 00:02:44
@rozie
"Praca, by mieć apartament na wysokim piętrze też jest zdaje się niewąska, więc przykład chybiony."

Przeważnie tylko tak się zdaje, więc przykład jest adekwatny w 99% przypadków zapracowania na apartament. Bardziej nieadekwatny jest w sensie, że równie łatwo zobaczyć Człowieka Z Apartamentowca wracającego na płaszczyznę normalnego świata normalnych ludzi, jak neoliba płacącego ZUS bez skomlenia, biednego biskupa czy mądrego blogera.

rozie
Thu, 7 Feb 2013 20:26:12
Może też być kwestia tego, że jak ktoś już się oderwał od płaszczyzny, to nie widzi sensu powrotu, bo na nowej płaszczyźnie jest mu zwyczajnie lepiej? Tak samo mnisi. Po co wracać do czegoś, w czym nie widzą najmniejszego sensu? Albo osoba po paru miesiącach bez telewizora, jaki jest sens powrotu do komentowania wydarzeń z Big Brothera, M jak Miłość czy gwiazd na lodzie?

Boni avatar Boni
Thu, 7 Feb 2013 22:09:42
@rozie
"Może też być kwestia tego, że jak ktoś już się oderwał od płaszczyzny, to nie widzi sensu powrotu, bo na nowej płaszczyźnie jest mu zwyczajnie lepiej?"

Oczywiście, dlatego napisałem na końcu, że może. Ale może też być wola "wyprawy z powrotem", z różnych przyczyn, i wymaga ona pracy. Na przykład po co latano na Księżyc albo po co Bill Gates rusza tyłek z domu za setki M$ do jakiejś Afryki albo po co jacyś mnisi/miszczowie/dalajlamy wracają do świata itd itd.

BTW pouczające w temacie jest "10 byków" i dlaczego 10 jest jaki jest.

rozie
Fri, 8 Feb 2013 19:32:21
Truizm: wszystko wymaga pracy. Księżyc to raczej przykład oderwania się. Żeby móc jak Gates (cokolwiek w tej Afryce robi, nie znam sprawy szybki googiel zwraca edukację rolników) porzucać dom za M$, trzeba najpierw ten dom za M$ mieć. Podobnie z mnichami i powrotem do świata. Przebyta droga zmienia efekt końcowy.
Engine: Anvil 0.88   BS 2012-2018