Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

Codiac - Zakazane piosenki
Mon, 10 Dec 2018 15:46
Wpadło mi dzisiaj coś takiego. Może nie jest to coś...

Boni - Premium
Wed, 14 Nov 2018 13:35
@zz_top Tak szczerze, to nie ogarniam i nie wnikam,...

zz_top - Premium
Wed, 14 Nov 2018 08:52
Ej, ale czemu ty jako premium szukasz w Audi A7 czy...

Boni - Premium
Wed, 14 Nov 2018 03:11
Obejrzałem sobie różności i powiedzmy, chyba...

Boni - Premium
Tue, 13 Nov 2018 20:24
@zz_top A to faktycznie porażka. Powiedzmy, dalsze...

zz_top - Premium
Tue, 13 Nov 2018 20:07
Nawet mnie zaciekawiłeś tą germańską trójcą i...

Boni - Premium
Tue, 13 Nov 2018 19:47
@zz_top Zapewne masz rację, tyle że z merolami ze...

zz_top - Premium
Mon, 12 Nov 2018 16:29
Na fali oglądania nowego nabytku znajomego (Mercedes E...

Boni - Historie renesansowe
Mon, 5 Nov 2018 09:32
@Gammon Pewnie tak, gdzieś tam były używane....

Gammon No.82 - Historie renesansowe
Mon, 5 Nov 2018 06:11
Czy mi się śni, czy morskie armaty z brązu bywały w...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP

Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2012-09-21, piątek
Tagi:  hejt, varia
___________________________________
(notka i komentarze są automatycznym importem z Bloxa, w razie rażących błędów proszę o info na boniWYTNIJ@clouds-forge.eu)

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a reklamy bym wypatrywał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.

Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką wiarę, tak iżbym góry przenosił, a reklamy bym słuchał, byłbym niczym.

I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz reklamy bym szukał, nic bym nie zyskał.

Reklama niecierpliwa jest, niełaskawa jest. Reklama budzi zazdrości, reklama szuka poklasku, reklama unosi ci pychę.

Na tym kończąc parafrazę Pawła, dodam, że nie w tym nawet mam problem, jak bardzo uogólniona reklama jest złem przez duże Z, i napędza różne wredne mechanizmy świata tego - bo co ja mogę, poza jej unikaniem i staraniem się ignorowania - ale momentami ulewa mi się nie tyle już na samą reklamę, co na jej zróżnicowanie wzg. I, II i dalszych światów (dislcaimer - a szczególniej, jeśli to reklama firmy czy biznesu, który funduję jako wieloletni klient, na takie jestem wyczulony bardziej). Bo to jakże dobitnie pokazuje nam, gdzie nasze miejsce kulturowe i cywilizacyjne jako społeczeństwa, na przykład, polskiego.

Pojadę na przykładzie T-mobile, bo ponieważ, ale o; i jest to przykład który mnie jeszcze najmniej rozjusza, więc może nie będę bluzgał. I tak, kiedy weszli parę lat temu do Polski na serio, weszli z banieczkami i, dzięki bohu, Nowickim nic-nie-mówiącym, jeszcze:

co było równoległe, treścią i formą, do kampani "lifesharing" z zach. Europy, tylko tam robiono to znacznie fajniej, lepiej i z rozmachem:

Potem zmyślony przez copyrajterów Nowicki niestety zaczął opowiadać zmyślone przez nich historie, i nagle było znacznie gorzej. No ale osładzały to wsadzone równolegle tu i tam znane reklamy z AngryB Live:

A potem, zapewne, ktoś porobił badania, i uznał, że w kraju ziemniaka i buraka, to nie działa, i tu trzeba po polsku, z żartem na poziomie onucy i dwuznacznością niczym pół-litra, polecieć. Więc zaraz biznesmeni dostali w twarz bez lipy:

A normalni ludzie podwójnie głupią ukrytą kamerą:

i to w kilku wersjach, a każda kolejna bardziej buracka. Tymczasem podobny koncept można zrobić znacznie porządniej, zabawniej, mniej ziemniaczano-gumofilcowo, i nieco mniej wkurzająco:

no ale nie w kraju Priwisliańskim. Bo tu szczytem możliwości jest napuszona i drętwa pocztówka korporacyjna, z obowiązkową piłką kopaną (BTW podziwiamy zasięg tmobile na Grenlandii...):kiedy gdzieś tam, można np. sobie efektownie pożartować z każdego i ze wszystkich:

(BTW ciekawe jakie wydarzenie w PL można by tak nienachalnie i radośnie sparodiować? i żeby nie obraziło się zaraz pół tysiąca celebrytów i prałatów, czarnych, zielonych i czerwonych? serio, nic mi nie przychodzi do głowy, no bo co by tu? ekipa ekshumacyjna startująca do biegu z łopatami, a po pierwszym wykopku włażące spod ziemi 96 ofiary-zombie w klimacie "Thrillera" Jacksona, pod jakieś ciężkie techno; po czym muza przechodzi w coś radosnego, a ekshumujący przystępują do pacyfikacji smoleńskich zombie szpadlem w klimatach Shaun of Dead, i z uśmiechem rozcalają ich na kawałeczki, i zjednoczeni, wespół-wzespół, wkopują ich na wieki pod ziemię? hm, to raczej nie przejdzie...)

I jak tak sobie analizuję te głupie reklamy, to mi wstyd za PL. I za to że płacę od wieków Erze/Tmobile.

A jakbym popatrzył się na czeskie reklamy Tmobile, zamiast na UK, to dopiero bym się załamał...2012/09/22 11:51:27
Zepsuli mi nastrój z soboty z rana, więc - zanim mi się poprawi - zepsuję i Tobie: skoro reklamy są przaśne, durne, płaskie i prostackie to tylko dlatego, że z badań, słupków, wykresów i wskaźników sprzedaży wyszło, że tak się lepiej sprzedaje, że społeczeństwo to lubi.

Dlatego mamy takich celebrytów, takie telenowele i takie strony rozgłośni, że nie ma na nich jednego zdania złożonego ale za to jest informacja kto komu co i gdzie wsadził. Lud to kocha.


Boni
2012/09/22 18:12:35
@aniou

Pewnie, nawet napomknąłem o badaniach w noci. To w ogóle miała być notka właśnie o spirali reklamy nakręcającej debilstwo, debilstwa chcącego/przyjmującego takie reklamy, i tak dalej; i o bezsensie rozważania czy pierwsze było debistwo czy reklama. No ale wyszło za długie i smętne, i zostawiłem tylko komparatystykę UK PL. Bo jednak tam, zapewne na skutek uodpornienia narodu, po 150 latach czy około, reklamy, jej poziom musi być trochę lepszy. A tu po 20 latach wolnego rynku nie wyszliśmy wiele ponad prusakolep.


2012/09/23 19:26:17
@słupki i wykresy

Nie jestem za bardzo przekonany co do wiarygodności tych słupków i wykresów. Tutaj jest popularne robienie badań rynku przez sieć, można się zarejestrować w jednym z dużych portali i przychodzą średnia 2-3 ankiety tygodniowo. No i jak wypełniam te ankiety to nawet jako niefachowiec widzę co jest źle zrobione. Bardzo często są pod tezę - na przykład autor nie może sobie wyobrazić że ankietowany ma kibicowanie jakiemukolwiek sportowi w głębokim poważaniu i nie daje takiej możliwości do wyboru. Albo pokazuje reklamę i wymusza zajęcie stanowiska pod piętnastoma aspektami - a mnie ta reklama była bardzo wszystko jedno. itp. itd. Oczywiście tak zebrane dane to śmieci, a wnioski z nich jeszcze bardziej śmieciowe.
Podejrzewam jednak, że w porównaniu z badaniami z Polski to te niemieckie wyniki są i tak super dokładne.

Engine: Anvil 0.88   BS 2012-2018