Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2012-01-31, wtorek
Tagi:  zen, DIY
___________________________________
(notka i komentarze są automatycznym importem z Bloxa, w razie rażących błędów proszę o info na boniWYTNIJ@clouds-forge.eu)

Czas zimowy to czas na prace, gry i zabawy raczej w domu przy piecu, niż w zagrodzie przy -1500. A żeby dobrze bawić się przy piecu, potrzebny piec, sztuk minimum jedna, więc pod pretekstem, że coś tam coś tam 18 lat, przyszło mi złożyć kolejny piec. Kupując piec w kawałkach w taniej jatce, zawsze dochodzi się do tematu "jaka obudowa pieca". Bo, wbrew gupim makówkarzom, powtarzających jak papugi opinie z 1995r, piece, nawet w tanich brandach, zyskały na wyglądzie, jego opcjach, i ogólnej urodzie, wzg. archaiku, kiedy było tanio, szaro, buro, funkcjonalnie i paskudnie. Stąd bywa u mnie lekkie oszołomienie przy tym punkcie zakupu - ale tym razem miałem ze sobą Lepszą Połowę. LP, zajęta katalogiem LEGO (bo tania jatka poza pecetami oczywiście oczywiście handluje też LEGO), zagadnięta z zaskoczenia "a jaka obudowa?" rzuciła okiem na 15 pieców na wystawce, i odstrzeliła w 0.17s "czerwona". Co spowodowało mi konsternację i mindfaka, i słaby protest, że jak to, piec taki dziewczyńsko-czerwony? ale protest został zbyty w ciągu 0.09s "to po co pytasz". A że sprzedawca, jak już się przestał śmiać, sprzedał newsa, że to dobre obudowy i ta jest przeceniona, bo ostatnia z wystawy, to machnąłem ręką i wpadła na listę "czerwona". Która, kiedy się jej przyjrzałem dokładniej w domu, okazała się być całkiem śliczną, no i okazało się, że LP idealnie wycelowała w gust odbiorcy, który ma zamiar wygrzewać się przy rzeczonym piecu.

colorsIT_org

(na watermark 3Dfcośtam na zajumanym z netu zdjęciu powyżej nie zwracamy uwagi)

Ale im dłużej podziwiałem chiński kwiatuszek, czerwony metalik, gustowne gładkie klapy napędów i ciekawe podświetlenie ciekawego klawiszka "power", i dumałem, jak bardzo zmieniły się przez 10 lat obudowy piecyków, tym bardzie uwierało mnie to, co ni chu chińskim towarzyszom nie wyszło. Czyli zbędny napis marki, a raczej "marki"; na cholerę potrzebny opis DVD; ciekawe podświetlenie obowiązkowo niebieskie i zbyt mocarne, krzywo wklejonego klawiszka "power" (na zdjęciu jest prosto, w naszej niekoniecznie); o fundamentalnym niedopasowaniu eleganckiej klapy napędu do rzeczywistego typowego napędu DVD nie wspominając.

I choć piecyk to tylko drobiazg i pod biurko, ale ogólnie z powodów ontologiczno-psychologiczno-pogodowych (no bo -1500), nastąpiło typowe dla mnie uzgodnienie rzeczywistości z wizją. Bo wbrew domorosłym komentatorom buddyzmu, wg. których powinienem tak długo kontemplować piecyk, aż mi się spodoba, w świecie rzemiosła zen jest tak, że jeśli rzeczywistość nie zgadza się z estetyką wizji, to tym gorzej dla rzeczywistości i wygrywa wizja; bo rzemieślnik w dupie ma wizje producenta, big korpo, projektanta LEGO czy piecyka, komentatorów, itd, itp (BTW co ciekawe i raczej niespotykane w naszym kręgu kulturowym, jeśli jest prawdziwym mistrzem, to ma w dupie także wizję zamawiającego/płacącego za obrabiany czy wykonywany stuff), i robi SWOJE. I może dlatego nawet u mnie bardzo prędko w pewnych sytuacjach bywa "my way or highway"; w duchu tradycyjnego rzemiosła zen, gdzie nikt nie dostosowuje się, i nie próbuje się, tylko SIĘ robi.

No to się zrobiło. Znalezienie różnic pozostawiam czytelnikom, jako ćwiczenie na spostrzegawczość (funkcjonalnego dopasowania mechanizmów klapy obudowy i napędu nie widać oczywiście, ale to też zaszło, rzecz jasna).

colorsIT_mod2012/02/01 09:49:07
Kilka miesięcy temu zrobiłem coś, czego praktycznie nigdy nie robię - kupiłem pod wpływem impulsu obudowę. Urzekła mnie, bo na żywo wygląda jeszcze lepiej a wykonanie ma naprawdę udane (mimo cienkawej karoserii). Niestety, nie pasowała mi do żadnego planu zakupów i w efekcie przeleżała pół roku w szafie aż w końcu zabrał ją znajomy.

Co do makówkarzy, tak mnie się przypomniało - przytargałem kilka dni temu do domu PowerMaca G4 (graphite) - tak dla zabawy. No i ogólnie sprzęt mi się bardzo podoba, ale bydlę ma tak głośne wiatraki, że smutek bierze. Porównania z innymi maszynami i wizyta na makówkarskich forach potwierdza, że nie był/jest to problem jedynie tego egzemplarza. Więc natrząsanie WO nad wyjącymi pecetami wygląda - z perspektywy - co najmniej komicznie. Oczywiście poradzę sobie z tym drobiazgiem, ale jednak.

Efektem ubocznym całej zabawy jest to, że zabrakło mi miejsca na biurku, żeby zrobić nowe biurko trzeba zniszczyć szafę wbudowaną i dwa biureczka a potem zrobić nowe (biurko jedno - tym razem będzie długości 2.5 metra). W efekcie od kilku dni mamy w pokoju plac budowy a wczoraj, po skręceniu kolejnego elementu stwierdziłem czule do, tapetującej ścianę, żony:
- "Wiesz co kochanie? My to jednak jesteśmy p...ni!".
- "Jesteśmy." (cmok)


Boni
2012/02/01 14:07:39
@i.znowu.aniou
"Kilka miesięcy temu zrobiłem coś, czego praktycznie nigdy nie robię - kupiłem pod wpływem impulsu obudowę."

Bardzo sympatyczna. BTW to z notki też na żywo wygląda lepiej (czerwony metalik rulezuje) niż na zdjęciach, szczególnie moich, z g... lampą.

"Co do makówkarzy, tak mnie się przypomniało - przytargałem kilka dni temu do domu PowerMaca G4 [...] Więc natrząsanie WO nad wyjącymi pecetami wygląda - z perspektywy - co najmniej komicznie. Oczywiście poradzę sobie z tym drobiazgiem, ale jednak."

BTW appletardów - ja dzisiaj rano, szukając na stronach Saturna dupereli do USB, zobaczyłem przypadkiem ofertę iMaca i3, i rzuciła mi się w oczy, bo raz, że Apple w lowendowym supermarkecie, dwa, to jest mniej więcej specyfikacja tego pieca z noci, z dokładnością że u nas grafa jest jakieś 4x wydajniejsza, oczywiście. A teraz właśnie sprawdziłem cenę tego iMaca i zbieram szczękę z podłogi - f...ing 6500zł. Ja wiem, że Applowskie monitory zacne, ale ja pierdolę, trzeba mieć albo bardzo nasrane w głowie, albo bardzo duże nadwyżki szmalu, żeby se takiego iMaca sprawić, kiedy zestaw PC porównywalny, z 4x lepsza grafiką, i trochę słabszym monitorem, wyjdzie za połowę tej ceny.

"
- "Wiesz co kochanie? My to jednak jesteśmy p...ni!".
- "Jesteśmy." (cmok)
"

A tak, u nas też to się zdarza, a to w kontekście samochodów, a to biblioteczki, a to dzieci, a to różności. I dobrze.


2012/02/01 17:53:52
@boni_s
"kiedy zestaw PC porównywalny, z 4x lepsza grafiką, i trochę słabszym monitorem, wyjdzie za połowę tej ceny. "
No, tylko że to jest cena w Polsce. Z jakimś kosmicznym narzutem, co wynika z tego że nie ma normalnego Apple Polska, z tego że u "idiotów" wcale nie jest tanio, i tak dalej. Normalnie taki iMac kosztuje 1200$, co przy dzisiejszym kursie daje jakieś 3900PLN. Przyjmując że Twój PC kosztował 6500PLN/2 czyli 3250PLN, masz całe 650PLN delty. Słabsza karta graficzna, lepszy monitor, obudowa...jakościowo lepsza, wizualnie mnie podoba się bardziej ale to już w oku beholdera jest.


Boni
2012/02/01 23:26:23
@charliebravo

W teorii masz rację, w praktyce a) ktoś te apple w chorych cenach w PL kupuje, b) piecyk nie kosztował nas aż tyle, ile teoria mówi, bo dysków i monitorów ci u nas dostatek - miłe uroki otwartego składania PC z klocków, w przeciwieństwie do zamkniętej koncepcji jak iMac.


2012/02/02 12:41:00
@boni_s
"ktoś te apple w chorych cenach w PL kupuje"
No cóż, ludzie mają parcie na "najnowsze". Ja sobie czekam na najnowszy model, i jak się już ludzie na niego rzucą, kupuję na wyprzedaży poprzedni. Efekt jest taki, że płacę tyle ile to jest mniej więcej warte. A że generacja do tyłu...ah well, ja po prostu wiem jaką różnicę w wydajności daje "nowszy o pół roku" procesor.

Zupełnie nie dziwię się że Ci Apple nie leży - różne "łatwości" które daje, to jest zupełne zaprzeczenie Twojego podejścia (bebechy peceta to jest zabawka w porównaniu z pomysłami pp. Simpsona i Ravigneaux). Design...mnie się akurat podoba bardzo, ale to jest jedna specyficzna estetyka, i można po prostu nie lubić. System operacyjny...no cóż, jak się pół życia korzystało z windowsów to przestawienie kosztuje, więc docenić trudno. Pod maską jest sporo fajnych rzeczy zrobionych, ale to już trzeba się grzebać. No ale może docenisz chociaż to że Apple daje teraz w tyłek Microsoftowi, a to dobrze dla nas wszystkich - monopol nikomu nie służy, oczywiście poza monopolistą. Aha, i powiedzenie różnym paskudnym technologiom sieciowym "nie tędy droga". Też cenne.


Boni
2012/02/02 22:39:15
@charliebravo

Grzebanie grzebaniem, ale mi się też zdarzało kupować zestawy PC, bo nie miałem ochoty/czasu/nie opłaciło się, więc to nie jest bardzo istotne. Filozofia "out of the box"? Czemu nie, jeśli działa, co bywa, albo i nie, także w applu. Estetyka, owszem, czemu nie, apple miewa sensowną, ale, jak dla mnie, miewa. Jakość? Bywa, czemu nie, za adekwatną wg. Appla "dopłatą", i też nie bez cudeniek.
Reszta (fajne bebechy, kopanie M$, czy nawyki z Win) to nieważne, tak samo możemy o linuksie, i nic z tego dla mnie nie wynika.
Kwestia Apple/PC (podobnie jak samochód szrot/nówka, kupić gotowy dom/system gospodarczy, itd itd.) to jest wyłącznie kwestia kasy, a dokładniej - jak dana osoba/osoby przeliczają różne wartości niematerialne i trudne do wyceny, na kasę. Plus oczywiście mniej czy bardziej racjonalne racjonalizacje tego całego przeliczania, jak się już kasę wydało, albo i nie.


2012/02/06 18:43:27
Ja sobie dawno temu kupilem taka lodoweczke: www.quietpc.com/gb-en-gbp/products/discontinued/p150-s i jestem zadowolony, cicho jest. Tylko troche malo miejsca na wielkie karty graficzne, wiec dumam nad zamiana na wiekszy model Anteca (P-192?).

@i.znowu.aniou

"Co do makówkarzy, tak mnie się przypomniało - przytargałem kilka dni temu do domu PowerMaca G4 (graphite) - tak dla zabawy. No i ogólnie sprzęt mi się bardzo podoba, ale bydlę ma tak głośne wiatraki, że smutek bierze. "

Moze stare te wiatraki? PowerMac to chyba model sprzed dobrych 10 lat?


Boni
2012/02/06 20:23:16
@ramone.alcin

No jednak te srebrne i szare piecyki, różniaste, przejadły mi się.
Co co cichości, ta z notki jest do zniesienia w sensie wentyli (no bo jednak jak się na geforce gtx włącza śmigło, to...); ale w sensie dysków, to muszę właśnie coś podłożyć, bo szyny są "ścisłe", i brzęczy.
BTW to co w "spadku" po córce przeszło do nas, o, to jest ciche, pasywny geforce poprzedniej generacji, dyski przypadkiem nie rezonują, i w ogóle. genialna. Full pocąc się nad Skyrimem czy Crysisem 2, jest chyba nieco cichsza niż zewnętrzny filtr akwarium w tym samym pokoju 8)


2012/02/06 22:20:51
@ramone
Nie mam pewności - z jednej strony to logiczne, z drugiej na makówkarskich forach, lata temu, skarżono się na to samo i radzono wymianę wiatraków na lepszej jakości. Tak czy owak swój zmieniłem i jest lepiej. Szum, przepychanego przez dziury w obudowie, powietrza jest nadal słyszalny, ale ma to mniejsze znaczenie, bo zbudowałem Monstera (znaczy nowe biurko) i maczek stoi za przegrodą. :)

@boni
Na wibrujące dyski świetnie sprawdziły się takie gumowe kołki - nie wiem, jak to się nazywa - na krańcach ma stal, żeby było jak przykręcić, reszta z grubej gumy, montujesz tym dysk 3.5 cala w zatoce 5.25. Swoje kupuję w takim - rodzinnym chyba - pawilonie z elektryką i wiatrakami na WGE.


Boni
2012/02/06 22:48:15
@aniou
"Na wibrujące dyski świetnie sprawdziły się takie gumowe kołki - nie wiem, jak to się nazywa - na krańcach ma stal, żeby było jak przykręcić, reszta z grubej gumy, montujesz tym dysk 3.5 cala w zatoce 5.25. Swoje kupuję w takim - rodzinnym chyba - pawilonie z elektryką i wiatrakami na WGE."

No, to jest full profi. Ja raczej zacznę od paru pasków tektury ;)


2012/02/07 11:17:19
@boni_s

"No jednak te srebrne i szare piecyki, różniaste, przejadły mi się. "

OK, pora na odpustowa ;-)

"ta z notki jest do zniesienia w sensie wentyli (no bo jednak jak się na geforce gtx włącza śmigło, to...);"

Generalnie zasada jest taka, ze im mniejszy wiatraczek tym glosniejszy, bo musi szybciej chodzic. Mozesz dodac jakis 12cm wiatrak dmuchajacy na karte graficzna i umiescic ja tak, zeby nie byla podgrzewana dodatkowo przez CPU i zasilacz. Wtedy wentylator na GPU moze zredukowac obroty.

"ale w sensie dysków, to muszę właśnie coś podłożyć, bo szyny są "ścisłe", i brzęczy. "

Zobacz czy to tnie dlatego, ze obudowa ma luzy.

Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

janek.r - Notka zastępcza
Wed, 25 Apr 2018 19:44
Paradox zarezerwowany na

Boni - Notka zastępcza
Wed, 25 Apr 2018 17:13
No tak napisałem, jakbym pracował w R&R, aż...

charliebravo - Notka zastępcza
Wed, 25 Apr 2018 16:21
OMG. Wow! Ale pracujesz bezpośrednio dla R&R, czy...

Boni - Notka zastępcza
Wed, 25 Apr 2018 15:53
@charliebravo No tyle kojarzę, że to powinien być...

charliebravo - Notka zastępcza
Wed, 25 Apr 2018 14:41
@myself No chyba że nieoryginalne - z tego co...

charliebravo - Notka zastępcza
Wed, 25 Apr 2018 14:28
@brzmienie Mustanga vs Spitfire To musieli coś...

tyz_Aniou - Notka zastępcza
Wed, 25 Apr 2018 11:21
To ja już podjąłem Solenne Postanowienie Dotarcia.

Boni - Notka zastępcza
Wed, 25 Apr 2018 10:56
@janekr Przyjdziemy, pewnie około 18, bo już...

janekr - Notka zastępcza
Wed, 25 Apr 2018 10:46
Paradują w czwartki. Jakiś stolik się znajdzie....

Boni - Notka zastępcza
Wed, 25 Apr 2018 09:03
@Aniou @paradox Jesteśmy jeszcze; zdaje się...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP


Engine: Anvil 0.87   BS 2012-2017