Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2011-10-11, wtorek
Tagi:  unrealpolitik, namysł
___________________________________
(notka i komentarze są automatycznym importem z Bloxa, w razie rażących błędów proszę o info na boniWYTNIJ@clouds-forge.eu)

"People are smart, they can handle it... - A person is smart. People are dumb, panicky, dangerous animals, and you know it." jako rzecze agent Kay do przyszłego agenta Jaya. Jak na komedię sf myśl zaskakująco głęboka, a moim skromnym zdaniem również dość uniwersalna na przestrzeni dziejów, bo tylko w ten sposób potrafię sobie wytłumaczyć co straszniejsze fakty z historii, także najnowszej czy bieżącej.

Jednym z najprzedziwniejszych wynalazków głupich niebezpiecznych zwierząt, jest ich godność. Znaczy, dawno temu, kiedy ją wymyślano, kiedy była inną nazwą na sytuację "ja tu jestem samcem alfa, i jedyne co zauważam, to inne samce alfa, no ewentualnie bety, które mi mogą wejść w paradę, a reszta niech pospierdala", stąd więc towarzystwo było siebie godne, i miało godne aktywności, nazwiska (czyli godności), zawody, zaszczyty (czyli znowu godności), godne kobiety czy inne godne klacze - wszystko było głupio niebezpieczne i niesprawiedliwe, ale też zwierzęco proste i spójne. Przedziwnie popieprzona koncepcja godności porobiła się, kiedy mądrzy i dobrzy ludzie spróbowali założyć i przekonać innych, że godność przysługuje po równo każdemu, jest przyrodzona, niezbywalna itd itd. jako Art 30 naszej Konstytucji rzecze.

Żebyśmy się zrozumieli - ja się zgadam z tą koncepcją w teorii, jest równie piękna i dobra, jak miłosierdzie, czy wolność. Oczywiście, że chciałbym, żeby ludzie byli zawsze celem, a nie środkiem, i żeby ich jak najwyższe poczucie wartości było miarą wszechrzeczy. Tyle, że to nie działa, i już tłumaczę dlaczego.

Przede wszystkim dlatego, że niezależnie od zyliona konstytucji czy podobnych deklaracji prawnych i światopoglądowych, czy nawet religijnych, napisanych przez smart persons - zawsze people - dumb, panicky, dangerous animals znajdą sobie jakichś niegodnych, żeby im spuścić wpierdol, ograbić, wykorzystać, albo chociaż znieważyć jakichś niegodnych, ot, żeby poprawić se nastrój. Oczywiście, najłatwiejsza droga, to przedefiniować "innych" na "niegodnych", i zaraz można zrobić jakąś czystkę etniczną, krucjatę, czy inny holocaust. Ale jakże smutne, że nawet jeśli mamy społeczność homogeniczną (albo - społeczność realnego multirasowego mutlikulti, gdzie już nikt nie jest "inny" czy "obcy") to i tak z każdego zakamarka wyłażą zaszłości wprost ze stada naczelnych czy innego paleolitu: że racja godnej alfy jest najmojsza, a reszta jest niegodna więc niech pospierdala, i oby była tylko niegodna dyskursu czy czci, a nie niegodna np. prawa własności, czy zdrowia, czy życia.

I nie czarujmy się, że tak to w PL 2011 działają już tylko kibole, naziole, czy inne ekstremalne patologie - przecież tak działa spora część dyskursu społeczno-politycznego. Ciągle ktoś komuś odmawia godności, czyli chce, żeby tamten drugi był środkiem, a nie celem, i mierzył wartość swoich działań czy wypowiedzi miarą odmawiającego, a nie swoją własną, czy wynikającą z umowy społecznej zwanej prawem.

A najsmutniejsze, kiedy z tych, mieniących się przedmurzem piękna i dobra, z sercem po właściwej stronie, czy z tych, którzy powinni stać na straży tej godności, jak ją zapisano w konstytucjach i pismach, wyłazi głupia niebezpieczna małpa naczelna, i ustawia dyskurs "odmawiam godności tym ch... złamanym, bo moja mojszość jest najmojsza", i równie smuci mnie Kalwin palący Serveta, premier negujący konstytucyjną godność ludzką wstrętnego pedofila, czy MRW z sercem po lewej stronie odmawiający godności Markowi Kondratowi.

Dlatego czasem odechciewa mi się tej powszechnej, niezbywalnej, przyrodzonej godności, bo z niej nic, poza zawiedzionymi nadziejami, nie wynika.2011/10/12 11:45:41
Ogólnie bardzo ciekawe(?) jak w tematyce około wyborczej z ttdkn wyszedł trybalizm bardzo podobny do tego po prawej stronie tylko z odmiennie skierowanym wektorem.


Boni
2011/10/12 21:57:07
@mikmach

Ciekawe, owszem, ale moja interpretacja jest deczko inna: nie na tle wyborczym, tylko znacznie wcześniej, a wektor jest podobny, ale niekoniecznie jest odmiennie skierowany. Powiedzmy, te wektory pogardy wydają się nam czasem mniej więcej przeciwnie skierowane, ale to złudzenie (rzut) bo w przestrzeni o jeden wymiar większej, są prawie równoległe i celują gdzieś w bok - i o tym próbowałem w noci.


2011/10/13 21:25:16
Bardzo możliwe, że już wcześniej było to zauważalne. Z szeroko pojmowanego ttdkn śledzę tylko WO i mrw - po prostu z okazji wyborów było to bardziej widoczne.Boni
2011/10/14 08:03:35
Ttdkn i podobnie elitarne grupki zawsze tłuką i będą tłuc, zdefiniowanego chwilą, buca, tu akurat pretekstowo-wyborczego. Kiedyś miałem to za metabucerkę, że bucowanie nad bucem, czy trolowanie troli, to jednak jest be i nieładnie, ale potem dorosłem i mi przeszło - to tylko mentorstwo elyty, czarnej, czerwonej, różowej, dowolnej; która ma o sobie nieco zbyt wysokie mniemanie i w pewnej pogardzie resztę świata (reszta świata jest niegodna). Coś jak nie-dobra nauczycielka klas 1-3, która wszystkich traktuje jak matołki, bo po 20 latach przebywania z "matołkami" już inaczej nie umie.


2011/10/14 15:12:13
"Ttdkn i podobnie elitarne grupki"

Że co?


Boni
2011/10/14 16:02:35
@mgr

Czyżbym przeoczył, gdy do ttdkn zapisywało się 86% gospodyń z Gdańska?


2011/10/14 21:31:40
Użyłeś niewłaściwego słowa, elitarność sugeruje bycie elitą, a to po prostu lewicowy psychiatryk24.


Boni
2011/10/14 22:04:39
@mgr

Tak jakby psychiatryk24 nie miał poczucia bycia elitą. Point raczej w tym, że w wielu aspektach takie grupki jak ttdkn czy psychiatryk24 elitą. Stąd zresztą moje smuteczki, wyrażone w noci.

Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

laisar - Za co mi płacą
Mon, 23 Apr 2018 13:33
@Boni "gówno prawda, że za to się płaciło "zawsze...

Boni - Notka zastępcza
Sun, 22 Apr 2018 22:27
A nie wiem skąd mi się to Duxton wzięło,...

charliebravo - Notka zastępcza
Sun, 22 Apr 2018 10:46
A B-17, "Sally B" jeśli dobrze pamiętam, często stoi...

charliebravo - Notka zastępcza
Sun, 22 Apr 2018 10:44
@Boni Duxton = Duxford + Hendon, przez analogię do...

Boni - Notka zastępcza
Sun, 22 Apr 2018 09:35
Duxton zaliczone, bardzo przyjemnie. B17 nadal sobie...

cmos - Notka zastępcza
Sat, 21 Apr 2018 20:44
@charliebravo "I bardzo chciałbym jeszcze kiedyś do...

charliebravo - Notka zastępcza
Sat, 21 Apr 2018 19:39
@Duxford... O tak. Ja z kolei włóczyłem się po...

Boni - Notka zastępcza
Sat, 21 Apr 2018 16:00
Dotarlismy do Duxford, chyba chce tu zamieszkac....

Boni - Muza (48)
Sat, 21 Apr 2018 01:06
Moim skromnym zdaniem, wrażliwość na skomplikowanie,...

zz_top - Muza (48)
Fri, 20 Apr 2018 08:52
W ucho wpada, tekst fajny, ale macki mi opadają, gdy...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP


Engine: Anvil 0.87   BS 2012-2017