Wpisy    Losowo    Autor    Rejestracja    Zgłoś błąd
RSS blog   RSS komentarzeAutor: Boni
Kiedy: 2011-05-18, środa
Tagi:  przemysł, hejt
___________________________________
(notka i komentarze są automatycznym importem z Bloxa, w razie rażących błędów proszę o info na boniWYTNIJ@clouds-forge.eu)

Pierwszą notkę przemysłową poprowadzę trójczłonowo, albowiem, zaprawdę, powiadam wam, trójca dobrą jest - a więc wstęp, aktualizacja i hejt.

Otóż, drogie dzieci, pogadajmy o filozofii przemysłu, czy nawet filozofii przedsiębiorstw. W ogólności, o TPS, w szczególe o lean. I już normalny przeciętnie wypasiony światopoglądowo czytelnik nie rozumie o czym piszę, chyba, że siedzi we w miarę nowoczesnym przemyśle lub około tego (a kto siedzi i wie, może przeskoczyć akapit). Biegnę z tłumaczeniem (głównie tłumaczyć będzie zaklęta małpka Wiki 1) - TPS to Toyota Production System (albo jeszcze fikuśniej rozwijany, mniejsza, to klasyczny Three Letter Acronym). Kto bardzo ciekawy, niech se z małpką Wiki poczyta, w skrócie - TPS to system powstający przez ostatnie cirka 80 lat (ok, tak na "ostro" powiedzmy, ostatnie 50 lat), w firmie Toyota i okolicy, na skrzyżowaniu japońskiej obowiązkowości (małpka Wiki podpowiada w języku obcym - giri) z amerykańskim pragmatyzmem i czymś co można nazwać amerykańskim "przepływem", flow, w biznesie czy produkcji. Wyszedł z tego dość efektywny 30 lat temu system, złożony z wielu elementów, którymi nie śmiem zanudzać czytelnika (będzie o tym jeszcze sporo notek) - skupię się na jednym, nazwanym gdzieś około '90 przez gości z MIT zbiorczo lean thinking (małpka Wiki coś tam wie - tutaj na przykład, a ja byłem szkolony w tym jakieś 10 lat temu na podstawie tej pozycji), obecnie rozbijany na lean manufacturing, lean enterprise, lean management, itd. itd. i chudego bolka i cienką perspektywę na dokładkę. Lean polega w skrócie na tym, że a) robimy tylko to co niezbędne b) nie robimy tego, co zbędne, c) tniemy koszta d) wróć do a) - widzicie, jaka nowatorska i mocarna filozofia? (ale o tym szczegółowo kiedy indziej). Goście z MIT na spółkę z innymi gurus rozpropagowali TPS i lean jako najefektywniejszy, najlepszy, naj naj naj model dla produkcji i przedsięborstwa, bo Toyota, bo koszta, bo jakość, bo wyniki.

Ok, przejdźmy kapeczkę do aktualizacji - Toyota nie ma się tak fenomenalnie, jak w 1991 czy 2001, jakość i płynność nie są już ich najmocniejszą stroną, itd. itd. co każdy może se łatwo wyguglać, a czego szczytem było te wystąpienie Toyody tudzież inne wypowiedzi oficjeli Toyoty (do których linków ni chu chu nie mogę znaleść w tej chwili), że być może firma jest po opadającej stronie "krzywej życia" firm, i czas na duże zmiany, bo droga ze szczytu łatwo wiedzie w dół. A miało być tak pięknie. Tudzież praktyka i tzw. twarde życie w wielu wielu miejscach zweryfikowały twierdzenia jajogłowych z MIT o lean (ale o tym też kiedy indziej).

Czas na hejt - no jakim trzeba być ignorantem, żeby ludziom powszechnie i misyjnie wmawiać w 2011, że piękne i dobre są rozwiązania sprzed 30 lat, które obecnie nie sprawdzają się nawet dla ich twórców i inspiratorów? A jakim bucem, żeby robić to za ciężkie pieniądze? Płońcie, konsultanci od lean.

(Nocię sponsorowała nowa książeczka o ćwiczeniach z lean przyuważona dziś u szefa - ale on jest tylko naiwny, a nie buc. Chcecie poznać prawdziwych buców - obadajcie, jak bardzo pragną i pożądają ludzi z doświadczeniem lean czołowe konsultingi i nawet już banki, wystarczy sprawdzić ich rekruterów. To w ogóle jest uniwersalna wskazówka IMHO - jeśli konsultingi tier 1 itp. instytucje gwałtownie szukają ludzi ze specjalnością X, to oznacza, że specjalność X jest, lub właśnie się staje, łatwym, czystym i szybkim dymaniem klienta. Bo tak to ogólnie działa.)

1) małpka Wiki pochodzi z gry Capcomu o której możecie poczytać na Wiki.


Licencja

Ostatnie wpisy:


Ostatnie komentarze:

Boni - Srebrny ciągnik
Mon, 18 Jun 2018 00:30
@rozie Że niby jak masz zamiar osieciować zderzaki...

rozie - Srebrny ciągnik
Sun, 17 Jun 2018 20:37
Opon i tłumików to może i nie zepniesz. Ze...

Boni - Srebrny ciągnik
Sun, 17 Jun 2018 11:30
Nawet mogę spróbować zgadnąć, kiedy to szydło...

rozie - Srebrny ciągnik
Sun, 17 Jun 2018 09:41
@cmos Dobra wymówka, ale get real. Wszystko to jest...

cmos - Srebrny ciągnik
Sat, 16 Jun 2018 18:41
@boni Przy całym moim sceptycyzmie co do tego...

Boni - Srebrny ciągnik
Sat, 16 Jun 2018 17:58
Kiedy piszę "wyprujemy całą elektronikę" mam na...

rozie - Srebrny ciągnik
Sat, 16 Jun 2018 15:23
Kosztowało to jedno, ale tylko czekać jak zaczną...

cmos - Srebrny ciągnik
Sat, 16 Jun 2018 10:58
@boni "wyprujemy z niej całą zbyt nowoczesną...

Boni - Srebrny ciągnik
Fri, 15 Jun 2018 15:46
@cmos Cuuudo. To ja może jednak zacznę na serio...

cmos - Srebrny ciągnik
Fri, 15 Jun 2018 11:35
@boni Hłe, hłe, security... Akurat męczę się z...


Rollka:

Blog de Bart
Ceàrdach
Co lepsze kawałki
Ekskursje w dyskursie
Inżynieria Wszechświetności
Nameste blog
Ogólna teoria
pattern recognition
Polska-NRD-Niemcy-Świat
snafu
Teklak
Utilitymon
Wrzutnia nocna

Inne:

inSitu - pudełko z obrazkami
Eat me. Drink me.
Szrot nasz codzienny
EVA prawdé ci powié
PolitMapValid HTML 4.01 Strict

Valid CSS

powered by PHP


Engine: Anvil 0.87   BS 2012-2017